Küçük Mucizeler Dükkanı- Debie Macomber

tarafından
125
Küçük Mucizeler Dükkanı- Debie Macomber

“Lydia” gençliğinin baharında daha 16 yaşındayken kansere yakalanır. Hayatı hep hastane odalarında ve kanserle mücadele etmekle geçer. Nihayet kanseri yendiğini düşündüğü sırada babasının ölümü ile bir yol ayrımına gelir. Biriktirdiği bütün parayı bir tuhafiye dükkânı açmak için kullanır. Kanserin hayatına tekrar gelme ihtimali yüzünden yıllardır bu hayalini ertelemiştir. Dükkânın üst tarafındaki küçük dairede yaşamaya başlar. Ablası bu kararına ne kadar karşı çıksa da kimseyi dinlemez. Geri kalan hayatına istediği şekilde devam edecektir.
Dükkânın bulunduğu caddede kentsel dönüşüme bağlı yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Bu nedenle her taraf inşaat çalışmaları ve atıklarıyla doludur. Bir gün yakınlardaki bir iş merkezinde bulunan kocasının iş yerine gitmek için yolu oradan geçen Jacqueline Donavan camdaki reklamı görür ve dükkâna girer. Battaniye örgü kursu ilanı onu bu dükkâna çekmiştir adeta. Sorunlarını bir nebze olsun unutabilme umuduyla kursa yazılır. Oğlu onun istemediği bir kızla evlenmiş üstelik bir de kız hamile kalmıştır. Yakında o kızdan bir torunu olduğunu düşündükçe içinden çıkamaz. Kocası Reese ile aynı evin içinde yıllardır konuşmamakta ve aynı odayı paylaşmamaktadırlar. Dışarıdan sorunsuz gibi görünen evlilikleri aslında bitmiştir. Reese karısını hala çok sevmektedir. Ama Jacqueline bir yanlış anlamadan dolayı kocasını asla affetmez. Aralarındaki tek bağ oğullarıdır.
Yakınlardaki bir film kiralama dükkânında çalışan Alix ise işlediği bir suçtan dolayı toplum hizmeti cezası alır. Bu aldığı cezayı kursa katılıp ördüğü battaniyeyi hayır için bağışlayarak ödeyebileceğini öğrenince kaydolur. Değişik bir giyim tarzı vardır. Konuşma şeklinden ve giyim tarzından dolayı Jacqueline bu kızdan hoşlanmaz.
Kursun diğer bir öğrencisi olan Carol ise bebek sahibi olmak için uğraşmaktadır. İki başarısız tüp bebek denemesi sonucunda elinde kalan tek şans için biraz daha beklemek ister. Kocasını çok sevdiği ve bir aile olmak istediği için harika bir kariyerden vaz geçmiştir. Ama şimdi tek düşündüğü son denemesi de başarısız olursa hayata nasıl devam edeceğidir.
Birbirinden farklı dört kadını buluşturan örgü kursu aslında çok güzel dostlukların da başlangıcı olacaktır. İlk başlarda her konuşma bir tartışmayla son bulmaktadır. Zaman ilerledikçe battaniyeler büyür. Battaniyeler büyüdükçe dostlukları da büyür. Bir gece Alix, Jacqueline ‘i serserilerin saldırısından kurtarır. Sonrasında Jacqueline’nin Alix’e bakış açısı değişir. Kocasını çok seven Carol jacqueline ‘e yol gösterecek ve kocası ile araları düzelmeye başlayacaktır. Alix sayesinde de insanları tanımadan yargılamamak gerektiğini öğrenir. Alix bu arada geceleri aşçılık kursuna da gitmeye başlar. Yemek yapma konusunda inanılmaz yeteneklidir.
“Liydia”, ise ona mal getiren kargo elemanı ile yakınlaşır ama kanser nedeniyle ona haksızlık yapmak istemez. Bu nedenle uzak durmaya çalışır. Nihayet bir gün söyler ve yakınlaşırlar. Bundan sonra yaşayacak ne kadar ömrü varsa mutlu olmak için elinden geleni yapmaya karar verirler.
Battaniyeler bitmeye yaklaştıkça mucizeler gelmeye başlar. Carol hamile kalır. Jacqueline oğlu ve geliniyle barışır kocası ile zaten barışmış ve evliliklerinin ilk yıllarındaki gibi aşk yaşamaya başlamışlardır. Alix ise kursu bitirir ve aşçılık belgesini alır. Ama bu arada ev arkadaşı ile paylaştığı evden ayrılmak zorunda kalır. Jacqueline Alix’i ortada bırakmaz evine alır. Jacqueline’nin evinde aşçı olarak işe başlar.
Lydia’nın ablası tüm karşı çıkmalarına rağmen kardeşinin başarıları ile mutlu olmaktadır. Nihayet inşaat çalışmaları bitmiş ve sokak canlanmaya başlamıştır. Tuhafiye dükkânı da artık yeni müşterilerine ve yeni kursiyerlerine hizmet vermeye devam etmektedir. Küçük mucizelerin hayatımızdaki büyük değişikliklere neden olabileceği artık bu dükkâna giren herkese ispatlayacaktır.
Füreya- Ayşe Kulin