Kitap Özeti- Labirent- Ölümcül Kaçış- James Dashner-

tarafından
693
Kitap Özeti- Labirent- Ölümcül Kaçış- James Dashner-

Tüm dünyada kitap satışlarında uzun süre boyunca üst sıralarda kalan Labirent Ölümcül Kaçış beyazperde ye de aktarılmıştır. Beğeniler üzerine devam serisi de yazılan kitabın şüphesiz en başarılı olanı” Ölümcül Kaçış” olmuştur. Pdf kitap olarak da oldukça rağbet görmüştür.
Kitap tuzaklarla dolu bir labirentin içine bırakılan bir grup çocuk ve gencin buradan kurtulma çabasını anlatılıyor. Gizemli yaratıklarla olan savaşı kazanan çocuklar bu labirentten çıkmayı başarabilecek mi? Soluk soluğa okuyacağınız bu kitap hafızanızda izler bırakacaktır.
Thomas bir asansörün içinde uyandığında adından başka hafızasında kalan hiçbir bilgi yoktur. Ailesi ve geçmişine dair hatırladığı hiçbir bilgi yoktur. Asansör durduğunda kapak açılır ve içeri güneş dolar. Gözleri kamaşan Thomas karşısındaki bir grup yabani çocuktan ürker. Zamanla buranın Kayran adı verilen bir yerleşke olduğunu öğrenir. Kendisi de bu grupta gerekli olan işleri yapmakta görevler üstlenmektedir.
Grupta O’na “çaylak” diye seslenilmektedir. Burası dört bir tarafı kocaman duvarlarla çevrilmiş bir yerleşim yeridir. Her gün devasa kapılar açılır, gece olunca kapanır. Her ay aralarına yeni bir çocuk katılmaktadır. Bu çocuklardan bazıları açık olan kapılardan labirentin içine girerek buradan kaçmaya çalışır ama” ıstırap verenler” tarafından ısırılır ve akşam da onlara yem olarak verilirler.
Buraya gönderilen bütün çocuklar adları dışında başka hiçbir bilgiyi hatırlamazlar. Bütün gerekli malzemeleri asansör tarafından aşağıya indirilir. Onlar sadece hayatta kalmaya çalışırlar. Thomas’ın gelmesinden iki gün sonra ilk defa bu kadar kısa zamanda bir kız gönderirler aşağıya.
Bu kız bir mesaj taşımaktadır. Bundan sonra artık kimseyi göndermeyeceklerdir. Ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu mesaj Kayran’ da yaşayan çocukların hepsinde bir tedirginlik yaratır. O gün koşucular labirente girdiğinde ilginç bir durumla karşılaşır. Azap vericilerden biri labirentte gündüz vakti ilk defa görülür. Üstelik bu canavar ölmüştür. Artık gerçekten de her şey farklılaşmaya başlamıştır.
Minho iyi bir koşucudur. Ama yaralı Alby’i taşıyamayacak kadar küçüktür. Thomas onlara yardım etmek üzere labirente girer. Kapılar arkalarından kapanırken herkes onların artık dönemeyeceğini düşünür. Alby’i sarmaşıkla bir ağaca asarlar. Azap vericiler Minho ve Thomas’ı kovalar. Onlar canavarlardan çabuk davranır ve onları uçurumdan aşağı atarlar.
Küçük Mucizeler Dükkanı- Debie Macomber
Bu kahramanlık çocukları ikiye böler. Artık Thomas da koşucular arasına katılır ve her gün labirente girer çıkış yolu ararlar. Fakat labirentin kapıları geceleri kapanmaz. Her gece çocuklardan biri canavarlar tarafından alınır. Çıkışı bulana kadar bu böyle sürüp gidecektir.
Thomas risk alarak yaralanır. Yaralanınca verdikleri ilaç hafızasını yerine getirmektedir. Bazı şeyleri hatırlamaya başlayınca labirentten çıkmak için tek yol canavarların girdiği kapıdır. Bu kapıdan girmenin tek yolu da canavarların hepsini öldürmektir. Sonunda labirentteki tüm tuzakları geçip canavarları öldürürler. Nihayet labirentten çıkmayı başarırlar. Ancak dışarda hiçbir şey eskisi gibi değildir.