Vanya Dayı- Özet-Anton Cehov

tarafından
5566
Vanya Dayı- Özet-Anton Cehov

Bu Yazımızda Neler Var :

Anton Çehov

Anton Çehov’un Martı adlı oyunundan sonra en çok ilgi çeken tiyatro oyunu Vanya Dayı olmuştur. Çehov öykü anlayışını oyunlarına da yansıtan yazar Çarlık Rusya’sından dönüşümü konu alan oyunlar kaleme almıştır. Bundan başka Vişne Bahçesi, Üç Kız Kardeş adlı oyunları da vardır. Ancak en çok eliği çekenler, Martı ve Vanya Dayı olmuştur. Vişne Bahçesi, komedi tarzında bir hiciv eseri olmasının yanında yine çarlık Rusya’sının yıkılışına ve yeni düzenin gelişine atıfta bulunmaktadır. kitabın pdf ve e-pup olarak yayınlanmış halleri de bulunmaktadır.

Özet – Vanya Dayı

Profesör Serebriyakov emekli olduktan sonra ölen eski karısından miras olarak kalmış bir çiftlik evine gelir. Gelirken yanında çiçeği burnunda yeni karısını da getirmiştir. Bir köyde bulunan 26 odalı malikâneye sahip olan çiftlik evinde yaşamaya karar verirler.

Profesör Serebriyakov, insan ilişkilerinde eskisi gibi olmadığından gittikçe kabuğuna çekilir. Sağlığı da bozulmaya başladığı için insan ilişkilerinde de son derece çekimser davranmaktadır. İlk evliliğinden olan kızı Sonya, olaylara ve insanlara karşı bir çocuk saflığıyla bakmaktadır.

Vanya Dayı ise Profesörün ölen eşinin erkek kardeşidir. Yıllarca çiftliğin bütün idaresini üzerine almış kazandığı paranın büyük bir kısmını eniştesine göndermiştir. Eniştesi de bu parayla rahat bir hayat yaşamış ve akademik kariyerini yükseltmiştir. Profesör olduktan sonra yaşının da kemale ermesiyle köye dönünce düzen bozulur. Vanya, profesörün yıllardır onun için çalışmasını takdir edeceğini ve çok güzel günler geçireceklerini düşünür. Ama hiçbir şey düşündüğü gibi olmayacak ve profesör kendini odasına kapatarak projeleri üzerinde çalışır. Vanya ve çiftlik çalışanları ile hiç ilgilenmez.

Vanya Dayı, Annesi Marya ve diğer çalışanlarla birlikte yıllardır bin bir emekle imar ettiği çiftliğin düzeninin bozulmasından rahatsız olur. Üstelik profesörün genç ve güzel karısına âşık olur. Ancak kadın da Doktor Astrov’a âşık olur. Vanya’nın yeğeni Sonya da doktora âşıktır. Sonya, üvey annesi ile kendini kıyaslar ve doktorla pek bir şansı olmadığını fark eder.

Profesör Srebriyakov, köy ve çiftlik hayatından umduğunu bulmamış, malikâneyi satmaya karar vermiştir. Ancak malikânenin satılmasına Vanya Dayı karşı çıkar ve profesörü öldürmekle tehdit eder.  Sonunda profesör genç eşini de alarak, başka bir yere taşınır.

Onların taşınmasıyla çiftlikte ve malikânede her şey eski düzenine geri döner. Bu sayede Vanya Dayı ve diğer çalışanlar huzurlu ve güvenli hayatlarına geri dönerler.