Ernest Hemingway –Kitap Özeti- Çanlar Kimin İçin Çalıyor

tarafından
265
Ernest Hemingway –Kitap Özeti- Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Çanlar Kimin İçin Çalıyor konusu itibariyle İspanya İç Savaşı’nı anlatan bir savaş kitabı olma özelliğine sahiptir. Amerikalı yazar Hemingway’in avcılığa ve boğa güreşine olan tutkusu kitapta sık sık kendini göstermiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarına da katılmış olan yazar İspanya İç Savaşı’nda da bulunmuştur. Onun bu savaş tecrübeleri kitaba da yansımış ve savaşan askerlerin düşüncelerini yansıtmada, çarpıcı savaş sahneleri yazmada ona yardımcı olmuştur. Çanlar Kimin İçin Çalıyor kitabı bir savaş romanıdır. Bazı noktalarda savaş karşıtı çizgiye kaymış ve içinde bulunulan durumu karakterlerine sorgulatmış olsa da bunlar ufak göz kırpmalardır. Ve dört günün anlatıldığı hacimli romanda karakterler görevleri neyse ona yoğunlaşmıştır.

Çanlar Kimin İçin Çalıyor Kitap Özeti

Eskiden Amerika üniversitelerinde İspanyolca dersleri veren fakat şimdi İspanya İç Savaşı’nda Cumhuriyet cephesinde savaşan Robert Jordan’a, General Golz önemli bir görev verir. Golz bir saldırı planlamaktadır ve saldırı sırasında düşmanların takviye güç getirememesi için çok önemli bir köprü yıkılmalıdır. Bu görev içi Robert Jordan düşman hattının gerisine geçer ve oradaki gerilla güçlerinden olan Pablo’nun çetesiyle görüşmek için Anselmo adında bir gerillayla beraber yola çıkar. Sırtında bomba yüklü çantalar bulunmaktadır. Bu çantalarla beraber zorlanarak çıktığı tepede nihayet gerilla lideri Pablo ve onun çetesiyle tanışır. Nereden geldiğini ve yapmak istediği işi anlattığında ilk başta hepsi çekimser yaklaşır fakat en sert tepkiyi veren Pablo olur. Eskiden çok iyi bir savaşçı olan Pablo uzun savaş yılları boyunca yıpranmış ve artık kendi kabuğuna çekilmiştir. Yerleştikleri bu tepelerde onları faşistlerin mermilerinden saklayan ağaçların arasında savaş bitene kadar gizlenmek ister gibi görünmektedir ve köprü havaya uçurulursa ortaya çıkmak zorunda kalacaktır. Sevgilisi Pilar’sa onun gibi düşünmez ve çetenin diğer üyelerini de arkasına alarak Robert Jordan’a destek çıkar.

Robert Jordan orada Maria isimli bir kızla tanışır. Kızın saçları çok fena kırpılmıştır ama yine de onu güzel bulur. Daha önce kimseye karşı güçlü hisler beslememiş olan adamla geçmişinde kötü şeyler yaşamış olan Maria’nın arasında bir çekim oluşur. Kıza bir anne gibi davranan Pilar bu ikili arasındaki çekimi fark ettiğinde yalnız kalmaları için uğraşır ve sonunda Robert Jordan’la köprü işi bittikten sonra kızı yanında götürmesi için anlaşma yapar. Maria, savaşın başladığı yıllarda belediye başkanının kızıdır. Babası cumhuriyeti savunmaktadır bu yüzden annesiyle birlikte onun gözleri önünde öldürülmüştür. Faşistler onu ve diğer kızları berbere sokarak saçlarını kestikten sonra tecavüz etmişlerdir. Bu yüzden kız biraz delirmiştir ve hassastır. Pablo ve ekibi bir treni patlattıkları sırada kızı kurtarıp yanlarına almıştır.

Pablo ve Robert Jordan arasında sık sık köprü patlatma işi yüzünden sürtüşmeler olsa da işler Robert’in istediği gibi yürür. Bu sırada dağdaki diğer gerilla ekibi olan El Sordo’nun çetesiyle tanışır ve liderden, kaçışta işe yaraması için at bulmasını ister. El Sordo da bu işin çok zor olduğunu fark etmiş ama yine de kabul etmiştir. Bu sırada Robert Jordan köprünün planını çıkarmış, bombaları nereye yerleştirmesi gerektiği konusunda ince ayrıntıları halletmiş ve köprüden geçenlerin çetelesini tutmuştur. Bunları yaparken faşistlerin de bir saldırıya hazırlandığını fark eder. Ağır çatışma silahları köprüden geçmektedir.

El Sordo’nun atları faşistlerden çaldığı sırada kar yağmaya başlar. Bu her şeyin sonu gibidir. Robert Jordan kar yağdığı gecenin sabahında uyandığında bir devriye fark eder ve onu hemen öldürür ama şimdi daha büyük bir problemleri vardır. Devriyenin gerisi gelecektir. Savaşmak istemedikleri için hemen hazırlıkları yapar ve saklanırlar. Asker devriyeleri dağa gelir fakat onları görmeden devam ederler. El Sordo’ysa onlar kadar şanslı değildir. Faşistler onlar atları çalarken karda bıraktıkları izleri takip etmiş ve çeteyi kapana kıstırmıştır. Sonunda gelen uçaklar tepeyi bombalar ve hepsini öldürür. Robert Jordan bu işi başaramayacağını düşünmeye başlar. Hem adam sayısı eksiktir hem de faşistler de karşı saldırıya hazırlanmaktadır. General Golz’a ayrıntılı bir mektup yazarak gerillalardan biriyle gönderir. Ancak gerilla askerlerin vurdumduymazlığı yüzünden mektubu zamanında Golz’a yetiştiremez.

Ertesi gün köprüyü patlatacakları tarihtir. O gece Pablo, Robert Jordan’ın çantalarından patlatma fünyelerini alarak kaçar. Fakat gün ağarırken yanında birkaç adamla beraber geri döner. Kaçtıktan hemen sonra pişman olmuştur. Kendini yalnız hissetmiştir ve bu his onu kuşattığında ölecek olsa bile yalnız ölmek istemediğini fark etmiştir. Bu yüzden dağdan başka adamlar toplayarak geri dönmüştür.

Plana göre Pilar ve Pablo köprünün iki yanındaki karakoldaki adamları öldürecek, Anselmo ve Robert Jordan da köprüdeki nöbetçileri öldürdükten sonra köprüyü patlatacaktır. Golz saldırıyı başlattığında oradaki herkes de işini yapmaya başlar. Pilar kendi karakolundaki adamları temizler fakat iki adamını da kaybeder. Pablo hala çatışmaktadır ama önemli değildir. Anselmo ve Robert Jordan köprüyü patlatırlar. En başından beri Robert Jordan’a en büyük desteği sağlayan Anselmo bu sırada ölür. Pablo da at sayısı az olduğu için hem karakoldakileri hem de getirdiği adamları öldürerek yanlarına gelir. Herkes onun ne yaptığının farkındadır ama şimdi yapmaları gereken tek şey kaçmaktır.

Atlara binerek kaçmaya başlarlar ancak köprünün dibinde düşman arabaları birikmeye başlamıştır. Onların tam önlerinden geçmeleri gerekiyordur. Herkes geçer, Robert Jordan sona kalmıştır. Geçerken vurulur ve atı onun üzerine düşer. Gerillalar onu kurtarmıştır ama bu şekilde devam edemeyeceğini düşünür. Ayağı kırılmıştır. Neyse ki siniri de ezildiği için acı hissetmiyordur. Maria’yla vedalaşır ve onu zorla gönderir. Hepsi gittikten sonra silahıyla beraber gelecek olan askerleri yani ölümünü beklemeye başlar. Korku- Özet-Stefan Zweig