Korku- Özet-Stefan Zweig

tarafından
235
Korku- Özet-Stefan Zweig

Zengin, kibar ve anlayışlı bir eşe ve iki çocuğa sahip olan bir kadın daha ne ister? Evdeki çoğu işi hizmetçilerin yaptığı, sakin huzurlu ve gayet ferah bir hayat sahip bir kadın eşini niye aldatma gereği duyar? Zweig, bu romanında muhteşem bir psikolojik tahlil yapmaktadır. Herhangi bir erkek okuyucu bile kitabın da ismin aldığı korkuyu iliklerine kadar hissetmektedir. Daha da ilginci Zweig bir erkek olarak bir kadının psikolojisini bu kadar net anlatabilmesidir.
Korku Kitap Özeti

Kitabın başkarakteri olan Irene, avukat zengin bir eşe, hizmetçilere ve iki çocuğa sahip bir kadındır. Çoğu insanın isteyeceği bu hayattan sıkılan Irene hayatında bir macera olmasını ister. Sadece bu yüzden eşini başka biriyle aldatır. İçten içe de suçluluk duygusu hisseden Irene bu duruma devam eder. Günün birinde Bir kadın Irene sevgilisinin evinden çıkarken önünü keser. Aslında taktığı gözlük ve giydiği elbiseden yüzünün görünmemesi sonucu rahatlayan Irene kadına sadece para verir. Taksiye binip hemen evine döner. Kadının kendini tanıyamayacağını düşünerek rahatlayan kadın, duyduğu suçluluk sayesinde sevgilisinden ayrılamaya karar verir.
Bu kararı uygulayamadan şantajcı kadın tarafından evine bir mektup gelir. Ondan para ister. Bu durmadan böyle devam eder. Irene, bu durumdan dolayı iyice korkuya kapılır. Evden çıkmamaya karar verir. Nerdeyse 3 gün evden çıkmaz. Bunun fark edilmesi çok kolay olur çünkü normalde evde zaman geçiren biri değildir.
Kocası birkaç kere Irene’ye ne olduğunu son zamanlardaki durgunluğunun nedenini sorar. Bu sorular yüzünden Irene çok rahatsız olur. Kocasının durumu bilip bilmediğinden şüphelenir. Hata bir defasında bununla ilgili bir kabus görür. Uyandığında kocası yine yanındadır. Yine bir sıkıntısı olup olmadığını sorar. Irene her ne kadar her şeyi anlatmak istese de anlatamaz.
Şantajcı kadın ise durmadan istediği fiyatı arttırır. Zengin biri olmasına rağmen veremeyeceği miktarlara çıkar bu istekler. En sonunda yüzüğünü istenilen paraya karşılık verir. Yüzüğünün yerinde olmadığını gören eşine ise yüzüğün temizliğe gönderdiği yalanını söyler.
Sevgilisine gidip yüzüğü kadından almasını ister. Fakat gittiğinde Sevgilisinin böyle bir eski sevgilisi olmadığını öğrenir. Artık tek yapabileceği şey intihar etmektir. Eczaneden bir ilaç alır. Tam bu sırada intihar için aldığı ilacın ücretini birinin ödediğini fark eder. Bu kocasıdır. Kocası ile eve kadar sessizce yürürler. Eve geldiklerinde kocası, para isteyen kadını kendisinin tuttuğunu sadece bir oyuncu olduğunu itiraf eder.Fahrenheit 451- Özet- Ray Bradbury