Damızlık Kızın Öyküsü-Özet-Margaret Atwood

tarafından
233
Damızlık Kızın Öyküsü-Özet-Margaret Atwood

Feminist Bir Distopya Örneği: Damızlık Kızın Öyküsü Romanı
Ünlü kadın yazar Margaret Atwood tarafından yazılmış bir roman olan Damızlık Kızın Öyküsü, çarpıcı bir distopya türüdür. Margaret Atwood kitapları arasında en popüler eserlerden olan bu roman, yakın geleceğin korkunç bir tasvirini bizlere sunuyor. Aslında Atwood tarafından yazılan bu romana ilk olarak seksenli yılların sonlarına doğru rastlıyoruz. O zamandan bu zamana geniş bir kitleye ulaşan roman, dizi uyarlamasıyla da pek çok ödülü kucaklamayı başardı. Damızlık Kızın Öyküsü romanı, feminist bir çırpınışın en acı taraflarını okuyucusuna sunuyor. Bu süreçte de gergin atmosferi bir an olsun terk etmeden çırpınışın neticesini tahmin edilemez kılıyor. Gelin, romanın genel hatlarına ve en çarpıcı noktalarına daha da yakından bakalım.
Damızlık Kızın Öyküsü ve Margaret Atwood

Bilim kurgu eserleri ile ön plana çıkan günümüz yazarlarından olan Margaret Atwood, şiir ve roman türünün en önemli temsilcilerinden biri. Kanada’da dünyaya gelen Atwood, çocukluk dönemi boyunca edebiyat ile iç içe yetişmiştir. Eğitimini sata, psikoloji ve Fransızca alanlarında tamamlayan yazarın edebiyata geçişi de oldukça kolay olmuştur.
Damızlık Kızın Öyküsü romanı, Atwood tarafından 1984 senesinde kaleme alınmaya başlanmış ve yayınladığı dönemde de ses getirmeyi başarmıştır. Çeşitli üniversitelere sanat ve edebiyat eğitimi de veren Atwood’un edebi eserleri günümüze damga vurmaya devam ediyor. Margaret Atwood, Nam-ı Diğer Grace, Antilop ve Flurya, Cadı Kazanı, Kör Suikastçı, Penelopia ve Tufan Zamanı gibi romanlarıyla da ön plana çıkan bir edebiyatçıdır. Yazarın eserlerinin pek çoğu da Doğan Kitap ve Oğlak Yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiştir.
Feminist Distopya Türünün Öncüsü
Margaret Atwood kitapları, bilim kurgu türünün özelliklerine taşımakta ve yer yer toplumsal olaylara da odaklanmaktadır. Feminist bir yazar olan Atwood, hayatı boyunca bu ideoloji için kendi alanında savaşmayı bırakmamıştır. Feminist ideolojiyi eserlerine güzelce yedirmeyi başaran yazarın etkisi günümüzde daha anlaşılır kılınıyor.
İnsanın doğaya verdiği tahrip, kadın erkek eşitliğinde yaşanan problemler, toplumsal eşitsizlik ve ekonomik buhranlar Atwood’un kitaplarında sıkça yansıtılıyor. Damızlık Kızın Öyküsü de feminizmin en net hissedildiği eserler arasında başı çekiyor.