Morgue Sokağı Cinayeti- Özet- Edgar Allan Poe

tarafından
289
Morgue Sokağı Cinayeti- Özet- Edgar Allan Poe

Polisiye romanların yazarlarının babası kabul edilen Poe, Morgue Sokağı Cinayeti romanı ile meşhurdur. Kitaba da ismini veren Morgue Sokağı Cinayeti ile birlikte 3 hikâye daha vardır. Polisiye romanlarının atası kabul edilen bu hikâyeler gerçekte sonu itibariyle tahmin edilebilmesi zor katilleri içerir. Tahmin edilebilmesinin zorluğu belki de ilginçliğinden yani alışa geldik olmamasında kaynaklanmaktadır. Bu dört hikâye şöyledir:
Morgue Sokağı Cinayeti
Hikâye bir gazete haberi ile başlar. Bu gazete haberinde olay açıkça betimlenir. Bu da okuyucuya cinayeti dedektifle beraber çözmek için fırsat verir. Okuyucunun ilk başta aklına gelecek cinayet nedenlerini dedektifin bir bir çürüterek ilerlemesi okuyucunun da sırasıyla olayı takip etmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında okuyucuyu başka sebepleri düşünmeye itmektedir. En sonunda çıkan katil ise herkesi şaşırtmaktadır.
Marie Roget Gizemi
Bu hikâyede de genç bir kızın ölümü ele alınır. Yine aynı şekilde gazete haberleri biz okuyucuları yönlendirir. Ölen genç bir kız olduğundan ölüm sebebi ona göz koyan biri ya da tek başına dolaşırken dikkatlerini çeken bir grup serseri olabilir. Bu hikâye okunurken fikirler kafada bir yandan öbür yana doğru hareket eder. Poe, ustaca katili sonuna kadar okuyucudan saklamayı başarır.
Çalınan Mektup
Bu hikâyede ise klasik polisiye romanlarında olduğu gibi katil peşinde koşulmamaktadır. Bu sefer konu edilen bir maktul değil bir mektuptur. Devlet idaresindeki görevlilerinden biri bu sefer mağdurdur. Çalınan mektup onu çok zorda bırakacağında hikâyemizin kahramanına başvuracaktır. Kahramanımız yine yüksek feraseti ve cesareti ile olayı çözer. Olayın sonunda da bizi kahramanımız tarafından yapılan bir nükte beklemektedir.
Sensin O Kişi
Kitaptaki dördüncü ve son hikâyedir. Bu hikâye yazıldığı dönem de düşünüldüğünde biraz da bilim kurgu sosludur. Hikâyenin başı ise biraz klasiktir. Zengin ve serseri bir yeğeninden başka kimsesi olmayan bir ihtiyar ölmüştür. Doğal olarak olaydan sorumlu tutulan kişi mirasın tek varisi yeğendir. Bir de köyde ileri gelen ve ölen ihtiyatın dostu olan biri vardır. Önce yeğeni korur gibi yapıp daha sonra yeğeni halkın önüne atması yeğenin katil olduğu fikrini kuvvetlendirmektedir. Olayın sonunda bilim kurgu hikâyelerinde olduğu gibi ya ceset canlanır ve her şeyi anlatırsa ne olur?
Damızlık Kızın Öyküsü-Özet-Margaret Atwood