Şibumi- Kitap Konusu ve Özeti- Trevanian

tarafından
295
Şibumi- Kitap Konusu ve Özeti- Trevanian

Şibumi Kitap Konusu ve Özeti

1979 yılında yayınlanan Şibumi kitap konusu itibariyle bir ajanlar hesaplaşmasıdır.
Şibumi kitap yazarı Trevanian takma ismiyle bütün kitaplarını yazmıştır. Gerçek adı Rodney William Whitaker olan yazar, 1931 yılında doğmuş ve 2005 yılında ölmüştür. Kimliğini ölümüne yakın olarak açıklamıştır. İncir Sokağı adlı yarı otobiyografik bir roman yazmıştır.
Şibumi Anlamı Nedir?

Kitaba ismini veren Şibumi anlam olarak tek kelimeyle anlatılabilecek bir kavram değildir. Kahramanımız Nicholai Hel, kitabın başından sonuna kadar bu kavramın belirtiği mertebeye ulaşmaya çalışmaktadır. Şibumi anlamı kısaca kendi dinginliğine ulaşmaktır. Kendi yeteneklerinin farkında olup bunları kimseye gösterme ihtiyacı duymamaktır.
Şibumi Konusu

Şibumi tam bir filmi çekilebilecek bir kitap olarak yazılmıştır. IP Man filmi tadında olan bu kitap bir nevi kişisel hesaplaşmaları ele almaktadır. Bu hesaplaşmaları ele alırken doğunun arkadaşlık, dostluk ve vefa kavramlarına verdiği önemi vurgulamaktadır.
Bir yandan da ulusların genel bir ahlakları olduğunu fakat kişilerin ferdan ferda bundan uzak olduğunu belirtmektedir.
Çok akıcı bir şekilde okunabilen roman bittiğinde harika bir tat bırakmaktadır.

Şibumi Kitap Özeti

Çok uluslu bir çocuğun İkinci Dünya Savaşı’nda yalnız kalması sonucu, onu bir nevi manevi babası olan Japon general evlat edinip Japonya’ya götürmesi ile başlar.
General çok fazla manevi oğlunun yanında değildir. Onu ülkece ünlü Go ustası yakın arkadaşına bırakır. Ondan eğitim alan çocuk Hel, onun ölümüyle yalnız kalır.
Daha sonra ana dili gibi bildiği altı dil sayesinde bir şekilde iş bulan Hel, manevi babasının başının dertte olduğunu görür. Bunun üzerine vefa duygusuyla kendisini riske atma pahasına ona yardım eder.
Daha sonra yıllarca hükümetler adına çalışan bir seri katil olan Hel, emekliliğe karar vermiştir. Fakat yıllar önceki bir dostu yeğenine yardım etmesi için onu ona gönderir.
Yine burada vefa duygusu baskın çıkar. Fakat bir şey yapmasına gerek kalmadan karşı tarafın yaptığı baskın sonucu bu sefer gururu devreye girer. Bunun sonucunda bir takım işlere girişir.
Bunun girişim ona pahalıya patlar. Emeklilik için kurduğu şatosu ve 16 yıllık arkadaşını kaybeder. Daha sonra önce arkadaşının istediği şeklinde arkadaşının yapacağı işi yapar. Sonra da intikamını almak için bir plan kurar. Planı işletir.Beş Sevgi Dili -Kitap İncelemesi- Gary Chapman