Hayat Cesurlara Torpil Geçer- Kitap İncelemesi- Bircan Yıldırım

tarafından
217
Hayat Cesurlara Torpil Geçer- Kitap İncelemesi- Bircan Yıldırım

Meditasyon teknikleri üzerine çalışmalar gerçekleştiren ve meslek dalı olarak yaşam koçluğunu seçmiş olan Bircan Yıldırım, Hayat Cesurlara Torpil Geçer isimli eseri ile kitap dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. En çok satanlar listelerinde başta yer alan kitap, yazarın kendi deneyimlediği yaşam tecrübeleri sayesinde, karakterler yaratarak, yalın bir anlatım ile bu karakterleri harmanlamaktadır. Kitap içerisinde insanlar ve evren ile olan bağlantıları ele alınmakta ve farkındalığı geliştirmek adına ayrıntılar sunulmaktadır. Kitapta verilmek istenilen düşünce farklı 3 karakter üzerinden anlatılmaktadır.
Dilhun, Vaveyla, Logos adlı karakterler olay örgüsünü yaratan yapı taşları olarak belirlenmiştir. Dilhun karakteri hayat adına hedeflerine tam olarak karar veremeyip, geçmişine bağlı yaşamayı seçmiştir. İlişkilerinde problemler yaşayan ve bu problemleri gelecek hayatına yansıtıp, intikam duygusu ile hareket etmeye çalışan bir kişiliğe sahiptir. Vaveyla ve Logos tam bu sıralarda Dilhun’un hayatına girer ve yeni bir algı sahip olmasına yardımcı olurlar. Karakterler hayat adına Dilhun’un fark etmediği noktaları yakalayabilmesini sağlarlar. Birer kurtarıcı görevi üstlenirler.
Karakterler Ve İlişkileri
Vaveyla karakteri kendi içinde her insan gibi birçok zorluk ile uğraşmak zorunda kalmıştır. Bu duruma bağlı olarak Dilhun ve yaşadığı hayal kırıklıklarını anlayabiliyordur. Onunla aynı deneyimleri geçmişte paylaşmış olması ve amaçları uğruna savaş vermiş olması, Dilhun karakterine yol göstermesini kolaylaştırmaktadır. Bu tema ile insanın duygusal ve ruhsal olarak verdiği mücadele ve kendi ile barışık bir hayat yaşamasının önemi vurgulanmaktadır. Ruh ve yaratıcı bağlantısı ve bu bağlantının sevgisi sayesinde birçok problemin ortadan kalkabileceği anlatılmaktadır. İki karakterde yaratanın aşkına ulaşabilmek adına başlayan bir olaya örgüsünün fertleridir. Yaratan ile yakınlaşmak ve sevgiyi temel almak, kişinin kendi ile de yakınlaşması ve kendini keşfetmesi demektir. Bireysel aşkın ilahi aşka vardığı bir anlatım sunulmaktadır.

Kitabın Amaçladığı Ana Düşünce Nedir?
Hayat Cesurlara Torpil Geçer isimli eserde kişi kendinin farkında değilse ve kendini kurtaramıyorsa, başka bir kişinin onu kurtaramayacağı vurgulanmaktadır. Bu durum ise Vaveyla ve Logos arasında geçen olay örgüsünde anlatılmaktadır. Vaveyla karakterini geçmişte bulunduğu ümitsiz durumdan Logos kurtarmıştır. Logos akılcı yöntemlere sahip olan bir karakterdir. Karakterler birbirlerine güç katmaktadır. Yanlış olan algıları bir kenara bırakıp, yaşamı şekillendirebilen sevgi ve inancın var olduğu bir dünyaya adım atarlar. Kişinin aslında sebepsiz yere hep üzüntülü ve negatif düşüncülerine saplandığı ve hüzünlü anılarını daha çok hatırladığı vurgulanmaktadır. Esas olan üzüntülü anılar yerine akılcı düşünce ve sevgi ile şekillendirilen başlangıçlar, amaca ulaşmakta ve yaratan ile yakınlaşmakta daha etkilidir.