Akşam Yıldızı-İnceleme-İskender Pala

tarafından
577
Akşam Yıldızı-İnceleme-İskender Pala

Akşam Yıldızı-İnceleme-İskender Pala

Akşam Yıldızı İskender Palaİskender Pala tarafından yazılmış yazarın son kitabıdır. 2020 yılında basılmış olan kitap şuan 1.baskı ve 252 sayfadır. Kitap son yıllarda bütün dünyanın ilgisini çeken filmlere, belgesel ve araştırmalara konu olan yeni turizm odağı Göbeklitepe hakkında yazılmıştır. İskender Pala kitabın önsözünde Göbeklitepe ile ilgili araştırmalara yer vermiştir.

Yazar kitabının ön sözünde Göbeklitepe ile ilgili yapılan araştırmaların orijinal olmadığından bahsediyor. Yapılan araştırmaların ideolojik dünya görüşü ve inançların gölgesinde kaldığını vurguluyor.

İnceleme

Kitapta hikaye 12 bin yıl öncesinin Göbeklitepe’sinde geçmektedir. Saçı olmayan ve kaşları beyaz doğan bir bebeğin uğursuz sayıldığı için öldürülmesi olayıyla başlamaktadır. Kitapta ara ara resimlere yer verilmekte ve İskender Pala’nın usta betimlemeleriyle Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olmak mümkün.

Akşam Yıldızı sayfa sayısının az olması ve 20 bölüm ve akıcı bir uslupla yazılmış olması ile okuyucuyu yormadan kısa sürede bitebilecek bir kitaptır. Yazar hikayeyi uğursuz bebek öldürme töreninde meydana gelen yıkımdan sonra üç kişi ve bir hayvanın başından geçenlerle başlatmaktadır.

Kitap ana karakterleri olan Sarıca ile Çira’nın hikayesi okuyucuyu içine çekmektedir. Yazar karakterlerin hikayelerini dini ve mitolojik unsurlardan beslenerek oluşturmuş. Örneğin Sarıca ile Çira’nın Hz. Adem ve Havva ya da Leyla İle Mecnun esintileri bulmak mümkün.

Akşam Yıldızı, zıt unsurların birbiriyle savaşını hikayede çok güzel betimleyerek anlatmış. Savaş-barış, iyi-kötü, aşk-nefret zıtlıkların savaşına en başından şahit olan bir yıldız. Okuyucu Sarıca’nın kendini ararken bulduğu sembollerden anlamlar çıkarmasına şahit olmaktadır.

İskender Pala bir divan edebiyatı araştırmacı yazarıdır. Uzmanlık alanı böyle olunca eserlerindeki konularda genelde bu yönde tarihsellik içeriyor. Yazdığı eserlerde konunun geçtiği yer ve tarihi çok iyi betimlemeyi başaran yazar Akşam Yıldızı kitabında da aynı başarıyı sergilemiştir. Yakın bir zamanda kitabın pdf formatında internette yayınlanmasıyla daha çok okuyucuya ulaşması beklenmektedir.

Göbeklitepe’nin ait olduğu zaman dilimi 12 bin yıl öncesinin yerleşik hayata geçilmemiş zamanı. Kitapta ise yavaştan çiftçilikle uğraşan ve yerleşik düzene geçmeye başlayan insan topluluğu anlatılıyor. Tarih kaynakları o dönem hakkında henüz geniş bilgilere sahip değil. Buna rağmen yazar kitabında o dönemi çok başarılı bir şekilde betimlemiştir.