İkigai -Kitap İncelemesi-H. Garcia, F. Miralles

tarafından
244
İkigai -Kitap İncelemesi-H. Garcia, F. Miralles

İkigai Kitap İncelemesi

Ülkemizde bir araya gelinen ortamlarda konuşulan konular arasında ilk sıralarda yer alanı uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin nasıl olacağı hakkındadır. Genellikle bu muhabbetler doğal besleneceksin, en iyisi köyde temiz havada yaşayacaksın gibi sonuç cümleleriyle biter. İkigai kitabı tam olarak bu sorulara cevap vermek için yazılmış bir kitap. ayrıca kitabın pdf formatını internetten de bulup okuyabilirisniz.

Dünya geneline bakıldığında ortalama olarak en uzun yaşayanlar Japonlar arasında çıktığı görülmüştür. Bu milletin hem uzun hem de mutlu yaşama sırları hep merak edilegelmiştir. İkigai kitabı yazarları bu sırları ortaya çıkarmak için araştırmaya başlamış ve böyle bir eser ortaya çıkarmışlardır.

Öncelikle kitaba ismin de veren ikigai kelimesi bu sırrın merkez noktasıdır. Peki ne anlama gelir bu ikigai sözcüğü? Kitabın da ilk konusu olan bu sözcük kısaca yaşamak için sebep manasına gelmektedir. Emekli olmayı yasaklayan bu hayat felsefesine göre daima her şartta bir amaç uğruna yataktan kalkmak gerektiğini belirtir.
İkinci bölümde yaşlanmamak için bazı sırlar vermektedir. Bu sırlardan biri aslında hepimizin bildiği bir olgudur. Asla strese girmemektir. Günümüzde tam olarak ispatlanamasa da tüm hastalıkların neredeyse tamamının sebebi olan stresten uzak durmak gerekmektedir İkinci bir sır ise hareket etmektir. Daha fazla sır için kitaba başvurabilirsiniz.

Üçüncü bölümde ise ilk bölümde bahsedilen ikigai terimine geri dönülür. Uzun yaşamak için sahip olunması gereken ikigai bulmak için püf noktalarından bahseder.
Dördüncü bölümde ise insanların boş zamanlarında bile yaptıkları uğraşları kendilerini geliştirmesi gerektiğinden dem vurulur.

Beşinci bölüm ve altıncı bölüm belki de en merak edilen ve en sevilen bölümlerdir. Bundan önceki bölümlerde uzun yaşamanın sırlarını teorik olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise bizzat uzun yaşayan kişilerin fikirleri alınmaktadır. 111 yaşından 122 yaşına kadar 5 kişinin öğütleri yer almaktadır.

Altıncı bölümde ise ortalama olarak en uzun yaşayan kişilerin bulunduğu bölgeden öğütler yer almaktadır.
Yedinci bölüm ise dünyada en uzun yaşayan insanların yeme içme alışkanlıkları hakkındadır. Yeme alışkanlıklarından bahsedip egzersizden bahsetmeden olur mu? Sekizinci bölüm evde aletsiz yapılabilecek bazı uzak doğu egzersizlerini gösterir.

Dokuzuncu bölümde ise her hastalığın başı olan stresten, hayatın zorluklarına rağmen nasıl uzak durulabileceği hakkındadır.
Özetle, İkigai kitabı uzun ve mutlu yaşamın teorik olarak sırlarını vermenin yanında bizzat bunu başarmış kişilerin ağzından pratik örnekler sunmaktadır.