Simyacı Kitap Özeti

tarafından
160
Simyacı Kitap Özeti

1996 yılında yayınlanan Simyacı; yazarın üçüncü kitabıdır. Mevlana’nın Mesnevi’sindeki bir hikayeden esinlenilerek yazılmış klasik bir eserdir. İspanya’dan yola çıkıp Mısır’a, hazinesini bulmaya giden Santiago’nun öyküsü konu edilir. Bu kitap sayesinde Paulo Coelho, en çok okunan yazarlar arasına girmiştir.

Santiago çoban olmadan evvel, babası onun bir rahip olmasını ister. Kendisi rahip olup, kiliseye kapanmak istemez. O sürekli gezmek niyetindedir. Babası oğlunun bu düşüncesine saygı duyar. Ona bir miktar para verir, koyun sürüsü alıp çobanlık yapmasını söyler. Artık istediği olmuştur. Koyun sürüsünün çobanıdır ve özgürdür. Uzun süre seve seve çobanlık yapar.

Bir zaman sonra koyunların yünlerini kırktırmak için şehre gider. Dükkanda sıra beklemeye başlar. O sırada bir kız görür. Kız, koyunları kırktıracağı dükkanın sahibinin kızıdır. Tanışırlar ve sohbet ederler. Santiago ona okuduğu kitaplardan bahseder, hayatını anlatır. Kız, onun kitap okuyabildiğine şaşırır. Çoban kıza aşık olur. Bir yıl sonra koyunları kırktırmak için oraya geleceğini söyler. O gün gelene kadar sabırla bekler Santiago. Günler geçer ve zaman yaklaşıyordur. Sadece üç gün kalmıştır. Hazırlanmak ve yeni bir kitap almak için şehre iner. Bir rüyasını iki defa görmüş ve etkisinde kalmıştır. Hazır şehre gelmişken, rüyasını da yorumlatmak ister. Rüya yorumcusu bir kadına gider. Kadın paragöz bir tavırla yaklaşır. Çoban, oraya geldiği için pişman olmuştur. Pişmanlığı hisseden yorumcu kadın ise; kendisinden para almayacağını ama hazinesinin yüzde onunu ona vermesini söyler. Rüyada, piramitleri ve hazineye ulaşmak için bir adamın kendisine yardım ettiğini görmüştür Santiago. Bütün bunların saçma olduğu düşüncesine kapılıp kadının yanından ayrılır. Bir banka oturur, kitabını okumaya başlar. Yaşlı bir adam da yanına gelir. Adam sorular sorunca, çoban ona sinir olur. Adamın zengin bir kral olduğunu öğrenmiştir. Kendisine çobanın hayatını anlatır. Santiago, onun kendisinin tüm hayatını bilmesine şaşırır. Adam çobana, hazineyi bulması için yola çıkmasını öğütler. Ona iki adet taş verir. Birisi siyah, diğeri beyaz renklidir. Bu taşların çobana yol göstereceğini belirtir. Çoban; ülkesini, aşık olduğu kişiyi, koyunlarını geride bırakıp bir yola çıkıp çıkmama konusunda kararsız kalır. Biraz düşündükten sonra yola çıkar.

Gittiği ilk ülke Afrika’dır. Burada gümüşçüde çalışmaya başlar. Santiago burada çalışırken dükkanın işleri açılır. Çoban çok para kazanmıştır. Mısır’a dönüp, eskisinden daha fazla koyun sürüsüne sahip olacak kadar parası vardır. Yine yollara düşer ve simyacıyı arayan bir İngiliz ile tanışır. Birlikte çöl yolculuğuna devam ederler. İngiliz simyacıyı bulacağı yere gelir. Çobanın Mısır’a ulaşmasına daha vardır. Bir süre İngiliz ile aynı yerde konaklar. Burada bir kız çıkar karşısına ve ona aşık olur. Kızın adı Fatima’dır. Kıza, hazinesini bulmak için yollara düştüğünü anlatır. Onu gördükten sonra hazineden vazgeçtiğini ve onunla evlenip burada yaşayabileceğini söyler.

Bazı olaylardan sonra çobana, hazine maliyesinden sorumlu olma görevi verilir. Artık çobanın maddi durumu daha da iyidir. Sevdiği kız Fatima da yanındadır. Mısır’a gitmekten vazgeçer. Fatima, onun hayaline kavuşması için gitmesi gerektiğini ve kendisinin de onu bekleyeceğini söyler. Çoban sevdiği kızı dinler ve yola çıkar. İngilizin bulduğu simyacı da çobanla birlikte yola koyulur. Ona yolda arkadaşlık eder.

Mısır’a varmadan önce ikisi de yağmalanırlar. Dayak yerler ve paralarını kaptırırlar. O sırada ilahi bir çöl rüzgarı eser ve kurtulurlar. Bu kurtulma sırasında Santiago, rüzgarla, güneşle ve ayla çeşitli konuşmalar içerisine girer.

Mısır’a geldiğinde tek başınadır ve piramitlere ulaşır. Piramitleri görür görmez aklına bir sürü şey gelir. Gözleri dolar. Piramitleri elleriyle kazmaya başlamıştır. Yine birkaç adamla karşılaşır ve adamlar çobana engel olmak için onu dövmeye başlarlar. Çoban onlara rüyalarını anlatır. Neden buraya geldiğini söyler. İçlerinden biri de, benzer bir rüyasını çobana anlatır. Çoban şimdi herşeyi daha iyi anlamıştır. Onu döven adamın rüyasına göre; hazine Santiago’nun geldiği yerdedir. Geri dönüp hazineyi bulur ve Fatima’ya kavuşur.

Paulo Coelho ‘nin Simyacı isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Simyacı kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.