Saftrik Greg’in Günlüğü 2- Rodrick Kuralları

tarafından
209
Saftrik Greg’in Günlüğü 2- Rodrick Kuralları

Greg, ortaokula giden bir erkek çocuktur. Başından geçenleri her gün annesinin O’na aldığı günlüğe yazmaktadır. Günlüğünü ağabeyinin okumasını istemediğinden herkesten gizli olarak yazar. Kimsenin bulamayacağı yerlere gizler.
Ağabeyi lisede okumaktadır. Aynı zamanda bir heavy metal grubunda davul çalmaktadır. Babası bu tür müzikten nefret eder. Bu nedenle her hafta Greg ile birlikte vakit geçirmek için dışarı çıkarlar. Greg de ağabeyinin kendisine yaptıklarından dolayı çok rahatsızlık duyar. Ağabeyi Greg’e sürekli eziyet eder ve aşağılayıcı sözler söyler. Ama Greg ağabeyinin kendisi hakkında bildiği aşağılayıcı bilgiyi söylemesinden korktuğu için sessiz kalmaktadır. Greg’in bir de anaokulu düzeyinde bir erkek kardeşi vardır. Manny evde annesinin haber alma kanalıdır. Ne olupbittiyse annesine anlatır.
Okul bitip yaz geldiğinde arkadaşı Rowley ve ailesi mutlaka ilginç seyahatlere çıkar. Ancak Greg için o yaz yüzme kursuna gitmesinden başka ilginç bir olay olmamıştır. Bu kursun en fazla ilerleme kaydeden öğrencisi seçilmesine rağmen hala en sonuncu gelmektedir. Çünkü Greg yüzmeyi sevmez. Babası istediği için yüzme kursuna gider.
Okul başlayınca Greg için sıkıcı geçen yaz son bulur. Okul başlayınca diğer arkadaşlarıyla birlikte espriler yaparak eğlenme imkânı bulurlar. Daha önceki yıl veda eden bir arkadaşının gitmediğini görünce Greg O’ nu görmezden gelir. Diğerlerinin de hoşuna giden bu oyun sonunda Greg’in annesinin kulağına kadar gider. Greg özür dilemek zorunda kalır ama sonuçta Rowley’den başka bir arkadaşı daha olmuştur.
Greg’in anne ve babasının evde olmadığı bir akşam ağabeyi Rodrick arkadaşlarıyla parti verir. Greg’i kandırarak bodruma kilitler. Anne ve babasına söylemesin diye de tehdit eder. Gereg korktuğu için anne ve babasına söylemez.
Gereg’in müzik öğretmeni işten ayrılınca annesi ağabeyinin müzik dersi vermesini ister. Ama birkaç ders sonra bu işten de vazgeçerler. Yılsonu yetenek yarışması için tüm öğrenciler hazırlık yapar. Greg’in ağabeyi Rodrick ve grubu da yarışmaya katılır. Greg’ den gösteriyi kaydetmesini ister ama Greg reddeder. Annesi çektiği kayıtta devamlı konuştuğu için kayıt hiçbir işe yaramaz. Okulun çektiği kayıtta ise annesinin yaptığı dans vardır kısa zaman içinde annesi sosyal medyada fenomen olur. Rodrick ise rezil olur.
Bu durumdan dolayı intikamını almak için Rodrick, Greg ile ilgili o korkunç bilgiyi bütün okula yayar. Ama kulaktan kulağa yayılan bu korkunç gerçek öyle bir hal alır ki herkes Greg’ i tebrik eder. Greg çok korktuğu sırrı sayesinde hayatında ilk defa kahraman olur.
Yılsonu gelmiştir. Greg ödevini zor da olsa tamamlamıştır. Ama ağabeyi Rodrick her zamanki umursamazlığıyla yine her şeyi son güne bırakmıştır. Bütün aile hep birlikte Rodrick’in ödevini tamamlamaya çalışırlarken aslında ailesini ne kadar çok sevdiğini düşünmektedir.

Kitap Özeti- Acımak- Reşat Nuri Güntekin