Pamuk İpliğinden Hayaller-Kitap Özeti- Marie Bostwick

tarafından
143
Pamuk İpliğinden Hayaller-Kitap Özeti- Marie Bostwick

Evelyn Dixon beş yaşındayken annesiyle gittiği mağazada kaybolur. Evelyn’in kaybolduğu on beş dakika annesi için cehenneme, Evelyn için ise mağazanın kumaşları birleştirerek bir gökkuşağı oluşturduğu bölümde bulduğu katıksız bir mutluluğa sebep olur. Renklerin uyumunun güzelliğine kapılan küçük kızın bu konudaki yeteneğini farketmesi yıllarını alacaktır.

Seneler sonra Evelyn, yirmi yıldır yaşadığı yuvasından ayrılması gerektiğinde, oğluna birkaç günlüğüne uzaklaşmak istediğini söyler, fakat bu yolculukta karşısına çıkan New Bern kasabasına adım attığı andan itibaren onun yeni hayatının burada başlayacağını planlamamıştır. New Bern kasabasının tıpkı bir kırkyama yorgan gibi yeşilin tüm tonlarının bir araya gelerek bir bütün oluşturması, Evelyn’in kendini huzurlu hissetmesini sağlıyordu. Bu kasabada insanlar kusursuzluğa ulaşmaya çalışmıyorlardı, tıpkı Amişlerin her kırkyamada özellikle bir hata yapmaları gibi.

Evelyn’i bu kasabada yaşayacağı güçlüklerle birlikte, açacağı kırkyama dükkanında temelleri atılacak olan dostluklar, ve onu hazırlıksız yakalayacak olan bir aşk bekliyordu. Bu dükkanı açmak onun için heyecan vericiydi. Ancak yeni başlayan dostluklarının ardından onu bekleyen kötü sürprize hiç de hazırlıklı değildir.

Evelyn’in yakalandığı hastalık, onun mutluluğa bu kadar yakınken, tekrar bir çöküş yaşamasına sebep olur. Yeni hayatında hastalığının onu yalnızlığa sürükleyeceğini düşündüğünde, Evelyn’e değer veren oğlu ve arkadaşlarının onu yalnız bırakmaya hiç de niyetleri yoktur.

İşte Evelyn’in yeni hayatı, kumaşları birleştirerek elde edilen kırkyamalar gibiydi.
Veba- Kitap Özeti- Albert Camus