Kaçak-Kitap Özeti-Orhan Kemal

tarafından
2387
Kaçak-Kitap Özeti-Orhan Kemal

Bu Yazımızda Neler Var :

Orhan Kemal

Kaçak, Orhan Kemal’in Hanım’ın Çiftliği romanının devamı niteliğinde yazmış olduğu bir romandır. Genelde Adana ve civarında geçen romanlar yazan Orhan Kemal’in bu romanı da bu coğrafyada geçmektedir.

Türk edebiyatının toplumsal romanlar konusunda duayenleri arasında olan Orhan Kemal özellikle bu serisini gerek kullandığı akıcı dil, gerekse usta bir romancı olmanın verdiği özgüvenle yazmıştır. İşte bu sayede de Türk Edebiyatı içinde mihenk taşı sayılabilecek roman serisi olmaya hak kazanmıştır. Kitap serisinin pdf formatında ve e-pup kitap olarak yayınlanmış formatları mevcuttur.

Kaçak-Kitap Özeti

Hacer, zor bir çocukluktan sonra evlendiği kocası tarafından da terk edilen talihsiz, genç bir kadındır. Üvey babası tarafından taciz edilen küçük kız ev sahipleri tarafından namuslu bir insan olarak yetiştirilir. Zamanla evlenir ve Hüseyin adında bir oğlu olur. Her şey yolunda giderken kocası daha fazla para kazanmak için gurbete gider.

Kocası 7 yıl önce ekmek parası için birkaç yıl için gittiği gurbetten daha dönmemiştir. Belki de hiç dönmeyeceği düşüncesi, yüreğine bir bıçak gibi saplansa da oğlu için hayatına devam etmek zorundadır. Otel çamaşırlarını ve bekâr çamaşırlarını yıkayarak geçimini sağlamaktadır. Bir gece yine çamaşır yıkamakla uğraşırken bir taraftan da kocasını düşünmektedir. Aklı kocasının hayali ile dolu bir halde yanakları kıpkırmızı bir haldeyken kapısına yaralı bir adam dayanır.

Adam kanlılarından kaçtığını söyleyerek kadına kendisini evine alması için yalvarır. Oğluna bir zarar geleceğinden endişe etse de Hacer, Habib’in heybetinden ve hikâyesinden etkilenerek onu saklamayı kabul eder. Tavan arasında saklanan Habib ile zamanla aralarında bir yakınlaşma doğar. Hacer 7 yıldır kocasız kalan genç ve güzel sayılabilecek bir kadındır. Oğlu da baba hasretiyle yanmaktadır. Bu iki insan için Habib, ailenin eksik parçasının tamamlanmış halidir. Kaçak adeta hayatlarının eksik yanının tamamlanması, dualarının cevabı olarak Allah tarafından gönderilmiştir.

Hacer’in bir de belalısı vardır ki ağanın yeğenidir. Adı Topal Duran olan bu serseri Hacer’le uğraşmaktadır. Hacer’in kocası gittiğinden beri arkasında dolanmaktadır. Hacer ona yüz vermedikçe daha da delirir ve evine saldırır. Hacer, Topal Duran’ı şikâyet etmek üzere karakola gittiği sırada Habib’in Muzaffer Ağa’yı öldürdüğü için kaçak olduğunu, kanlılarının olmadığını öğrenir. Eve döndüğünde bunu Habib’e soran Hacer, artık gönlünü çalan bu adamı ihbar etmek şöyle dursun, beraber kaçma planları yapmaya başlar. Kaçacakları günden bir gece önce Topal Duran Hacer’in evini basar ama Hacer onu bıçaklar. Hacer tutuklandıktan sonra mahallede kahraman olmuştur artık. Nefsi müdafaa olduğuna kanaat getirilerek salıverilir.

Bir gün öncesinde evi satmışlardır ve artık birlikte kaçma planını harekete geçirirler. Ancak Hacer’in oğlu Hüseyin, komşuları ve düşmanları olan Şerife’ye Habib’in varlığından bahseder. Şerife jandarmaya şikâyet eder ve eve baskın verirler. Ancak Habib çoktan kaçmış ve gitmiştir. Evde Kaçak olan kimseyi bulamayan Jandarma geri döner.