İnce Memed Kitap Özeti

tarafından
156
İnce Memed Kitap Özeti

İnce Memed, Yaşar Kemal’in başyapıtı olarak kabul edilir. 1953-1954 yıllarında Cumhuriyet gazetesinden tefrika edilmiştir. 1955 yılında da iki cilt olarak raflarda yerini almıştır. 1956 yılında Varlık Roman Armağanı verilmiştir. Birçok dile çevrilmiştir.

Değirmenonluk köyünün insanları, köylerinden dışarıya çıkmazlar. Köyün kendine has törenleri ve kuralları vardır. Bu kuralları ve töreleri Abdi Ağa koyar. Köye kimse karışamaz ve dışarıdan kimse giremez.

İnce Memed, köyün çocuklarından biridir. Abdi Ağa’nın tarlasını sürer. Ancak Abdi Ağa, İnce Memed’in kendisini ve annesini döver. İnce Memed, artık bu duruma dayanamaz. Kesme Köyü’ne gider ve köylülerden Süleyman’a sığınır. İnce Memed’in bu yaptığı aslında bütün köylünün hayalidir. Bu köyde İnce Memed, çobanlık yapmaya başlar. Annesini çok özlemesine rağmen köyüne geri dönmez. Bir gün köylülerden biri İnce Mehmed’i görür ve bu durumu İnce Mehmed’in annesine haber verir. Abdi Ağa’da bu durumu öğrenir. Süleyman’ın evine giderek İnce Memed’i köye geri getirir. Tarlasını sürdürür. Bu yüzden İnce Memed ve annesi çok zorlanır.

[ads]

Birkaç. Sene sonra İnce Memed, arkadaşı Mustafa ile kasabaya gider. Yolda Koca Ahmet’le karşılaşırlar. Koca Ahmet, mert bir eşkıyadır ve herkes hayranlık duyar. Memed’in Hatçe adında bir sevgilisi vardır. Abdi Ağa’nın yeğeni ile evlendirileceğini öğrenir Hatçe’yi kaçırır. Abdi Ağa’nın adamları, İnce Memed’in izini sürer. Aralarında bir çatışma çıkar ve Memed, Ağa’nın yeğenini öldürür. Bu çatışmada Abdi Ağa yaralanır ve Hatçe’de yakalanır. İnce Memed, Deli Durdu adında bir eşkıya çetesinin arasına katılır. Çetenin yaptığı haksızlıkları görünce Deli Durdu’dan soğur.

Bu sırada Abdi Ağa, yeğenini Hatçe’nin öldürdüğünü söyleyerek Hatçe’yi hapise attırır. Bir süre sonra Memed, çeteden ayrılır. Köye geri döner. Annesinin öldüğünü ve Hatçe’nin hapise girdiğini öğrenir. Abdi Ağa’nın izini sürmeye başlar. Hatçe’yi hapisten çıkarır.

Abdi Ağa, Memed’in saklandığı yeri ihbar eder. O sırada Hatçe doğum yapar. Çatışma çıkar ve bu çatışmada Hatçe vurulur. Bu olay Memed’i çok etkiler. Çocuk, Hatçe’nin hapis arkadaşı Iraz’a verilir ve Gaziantep’in bir köyüne götürülür. Memed, Abdi Ağa’yı vurur. Ardından atına atlayarak gözlerden kaybolur.

Yaşar Kemal’in İnce Memed isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, İnce Memed kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.