Grey-İnceleme-L.A.James

tarafından
174
Grey-İnceleme-L.A.James

Grinin 50 Tonu Grinin 50 Tonu Serisinin 4. Kitabı Grey
Yazar E.L. James farklı platformlara serinin devamını yazması için yapılan baskılara dayanamadı ve nihayet 4. Kitabı yazdı. Bu da Ana ile Cristian aşkını Cristian Grey tarafından anlatıyor. İlk önceleri sadece sahip olma duygusuyla yaklaştığı Ana ile ilgili hissettiklerini sanki bir ergenin duyguları gibi anlatmış yazar.
İlk kitapla arasında belki 100 belki 150 sayfa fark var. Bunun haricindeki yazışmalar dahi aynen konulmuş. “ben bunları biliyorum zaten” diyerek atladığınız sayfa sayısı bir hayli fazla olabilir.
Cristian Grey ilk kitapta oldukça gizemli bir havadaydı ve bu karizmasıyla okurları etkilemişti. Zaman zaman o karizmanın altında yatan ergenvari düşünceleri görmek pek hoş bir deneyim olmayabilir. Hatta bu kitabı merakla bekleyen okurlar arasında ikileme bile neden olabilir. Kimileri bu Grey’den hoşlanırken kimileri çok itici bulabilir.
Kitabın İncelemesi Grey
Ana ve Cristian’ın o meşhur tanışma sahnesi ve Ana’nın kalemi ısırması sırasında hissettikleri oldukça ayrıntılı olarak anlatılmış. Hatta aklında kurduğu fantezilerini ve en karanlık düşüncelerini okumak size garip gelebilir.
Bu kitapta Grey nasıl böyle bir adam oldu diye merak ediyorsunuz. Hatta çocukluğuyla ilgili gördüğü kâbusları sayesinde bayağı fikir sahibi olmanızı sağlanıyor. Yalnız sadist olmasına neden olan kadın ile ilgili ayrıntılara ve nasıl başladığı ile ilgili bilgilere yer verilmemiş.
Ana annesinin yanına gittiğinde neler olduğunu merak edenler için hayal kırıklığı var. Çünkü sadece küçük bir konuşmayla geçiştirilmiş. Ama Cristian’ın Ana’ya aşık olma serüvenini Cristian’In bakış açısıyla okumak da değişik bir deneyim oluyor. Hem sadist bir insanın en karanlık fantezilerini dinliyor hem de olaylara onun gözünden bakabiliyorsunuz. İlk kitapta neden böyle davrandı diye düşündüğünüz pek çok davranışın nedenine vakıf olabiliyorsunuz.
Serinin ilk kısmında olan yoğun cinsellik bu kitapta da bir hayli fazla. Bu tarz fantezileri sevenler için bir okuma şöleniyken sevmeyenlere de okumadan geçme şansı verilmiş. 1. Seride gördüğümüz o romantik ve masum aşk burada genelde cinsel gerilimi yüksek bir ilişkiye evrilmiş adeta.
Kitaptaki en güzel kısım neresi diye soracak olursanız? Ben sonunda Grey’in, Ana hayatından çıkınca hissettiklerini anlattığı bölüm olduğunu düşünüyorum. Çünkü öylesine güzel duygular var ki bu bölümde âşık olduğunu fark etmesi ve onsuz yaşayamacağını anladığı anki duyguları sizi ağlatabilir. Zaten atlayarak okuma isteği hissetmediğiniz bölüm de burası.
Yalnız işi takip boyutuna vardırıp evinin karşısından onu izlemesi takıntılı bir aşık izlenimi de vermiyor değil. Grey’in karanlık yanlarının aydınlanmasını bekleyenler bu kitapta aradığını bulamayacak. Herhalde yazar bunu 2. Kitaba bırakmayı daha uygun bulmuş. Aynı il üçleme gibi bir üçleme olacak olan bu seride her şeyi Cristian Grey tarafından görüp deneyimleyeceğiz birlikte.