Fil Saati-Kitap İncelemesi-Tuba Sarıünal

tarafından
320
Fil Saati-Kitap İncelemesi-Tuba Sarıünal

Fil Saati-Kitap İncelemesi-Tuba Sarıünal

Fil Saati kitabının yazarı Tuba Sarıünal,”Akıl Tutulması, Çarpışma, Paranoya ve Sanrı adlı kitapları da yazmıştır. Fil Saati kitabı dile getirdiği gerçekleri sürükleyici bir anlatım ve akıcı bir dille anlatmış.
El-Cezeri tarafından keşfedilen Fil Saati, Tuğba Sarıünal’ın kaleminde edebi bir eser haline gelmiş. Karakterlerini psikolojik tasvirlerinin hüküm sürdüğü kitapta merak unsuru beslenerek öne alınmış. Bir bulmacanın içine doğru sürüklendiğinizi hissettiğiniz sayfalardan bir sonraki sayfaya erişebilmek için kitabı okumuyor adeta içiyorsunuz.

Kitabın kurgusunda yer alan olaylar örgüsünde tahmin etmeyeceğiniz kadar bilimsel araştırma verisi ile karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamada anlatımda kullandığı bilimsel diyaloglarda kuantum ve zaman kavramını akıcı ve anlaşılır bir dille anlatmayı başarmış. El Cezeri’nin büyük keşfi olan Fil Saati’ni günümüz eserlerinden birine uyarlamış bunu sağlarken de tarihsel gerçeklerin pek çoğuna da değinmeyi ihmal etmemiştir. Bu gerçeklerden yola çıkarak bugünkü olayları kendi düşünce ekseninizde tartıp belki bir yörüngeye oturtabilirsiniz. Bu sayede gelecek nesillerin hata yapmasını engellemek adına ebeveynler olarak üzerimize düşeni yapmaya muvaffak olabiliriz belki.

Öğrendiklerinizle Büyülenirken Bilimin İçinde Kaybolacaksınız

Şırnak’ta doğmuş olan kâşif El Cezeri, üstün zekâlı ve matrix uzmanıdır. Aynı zamanda robot ilminin de babası olarak kabul edilmektedir. Son derece ileri görüşlü ve meraklı bir bilim insanı olmanın yanında son derece inançlı bir ailenin terbiyesinden de geçmiştir. Zaman zaman bu iki tedrisatı kafasında aynı yere oturtmaya çalışmakta ama buna muvaffak olmakta zorlanmaktadır.

Anadolu topraklarının yetiştirdiği en büyük gönül insanı, bilim insanı ve din âlimi olan Mevlana Mevlana ve El Cezeri küçük bir çocuğun hikâyesinde buluşunca bakalım neler olacak? Bir tarafta din âlimi ve gönül üstadı Mevlana diğer tarafta her şeye bilimin gözüyle bakan ve bütün sualleri bu şekilde cevaplamaya çalışan El Caferi. İkisinin karşılaşmalarından doğan bu romandaki olaylar örgüsü sarmal bir yay gibi etrafınıza sarılacak.

Öylesine büyülenecek ve meraklanacaksınız ki kitabı bitirmeden elinizden bırakmanız mümkün olmayacak. Bulmaca çözmeyi ve bilimsel gerçekleri seviyorsanız, hem okuyup hem öğreneceğiz Fil Saati isimli bu roman sizin için yazılmış.

“Arka Kapak Yazısından Alıntılar

“Bu dünyadaki yerim nedir?”
Görünmeyeni arayan hareket hali içinde, yalnızca kendimize doğru ilerliyoruz.
Kâinat kocaman bir ayna.
Hakikati aramak kendini bulmak…
Yeşeremeyen kararır.
“Çok iyi, çok başarılı ve doğrudan yazılmış, büyük bir takdirle okuduğum sarsıcı bir roman. “”[1]
Prof. Dr. Uğur Batı
[1] Fil Saati kitabının arka kapağındaki yazı. Tanıtım yazılarından alıntıdır.