Site icon PDF Kütüphanesi

Zima Mavisi-Kitap Özeti- Alastair Reynolds

kitap incelemeleri en cok okunan kitap ozeti 4

Alastair Reynolds

Alastair Reynolds, Bilim kurgu türündeki kitapların dahi yazarı. Kendi kurgusuyla oluşturduğu kitaplarında bilim kurgunun en uç örneklerini bulabilirsiniz. Bu örnekleri psikoloji ve varoluşçu yaklaşımın teoremleriyle harmanlayan usta yazar artık Türkçe olarak da okunabilecek. Hatta İngilizce olarak yayınlanan pdfkitap formatındaki bu kitabının en çok spiritüel alanda iş yapan kimseler tarafından okunması da bir hayli ilgi çekici.

Alastair Reynolds tarafından yazılan pek çok kitabın içeriğinin kurgusu genelde bilim kurgu ağırlıklıdır. Zima Mavisi isimli kitabında da sonsuz yaşama sahip olmanın gerçeklerinden bahsediyor. İnsanoğlunun ölüm gerçeğini keşfettiğinden beri ölümsüzlüğün formülünü aramaktadır. Yazar, bu kitabında ölümsüzlüğün de aslında o kadar mutluluk verici bir şey olmadığını anlatmak için bilim kurgu örgüsünden yararlanmış.

Zima Mavisi-İnceleme

320 sayfalık bu ilk ciltte 8 adet öykü bulunuyor. 1-Kül Melekleri 2-Spirey(aslı Spirey ama maalesef zinaZima Mavisi 7-Enola 8- Gerçek Hikâye

Bu hikâyelerden 2 tanesi Netflix dizilerine konu açısından ilham olmuştur. Türkçe ye çevrilmesi sırasında editöryal hataları olsa da Türkçe olarak okumak da güzel. Çevirmen notlarını da yayınlasalar çok iyi olurdu ama sanırım bu konuda bir sorun oluşmuş.

Bu serinin devamı niteliğindeki 2. Kitap da hikâyelerden oluşmuştur. Onun da çevirisi raflarda yerini almış bulunmaktadır. Eğer alırsanız iki kitabı da okumanızı tavsiye etmekteyiz. Zima Mavisi kitabındaki hikâyeler, insanlık ve geleceği ile ilgili iyimser bir yaklaşımı benimseyerek felaketler, savaşlar ve kozmik felaketlerin olmasının normal olduğunu ve bütün bunlara rağmen insanlığın süreceğini ön planda tutuyor. Umudunu kaybetmemek üzerine kurgulanmış hikâyelerle bilim kurgu denizinde yüzmek isteyenlere özel olarak yazılmış bu romanları bir solukta okuyacaksınız.

Zima Mavisi-Özet

Zima Mavisi bir makine mühendisinin havuz kenarlarını temizlemek üzere geliştirdiği bir robotla başlıyor. Bu robotu çok seven sahibi daha da geliştiriyor ve farklı özellikler ekleyerek zaman içinde insansı bir hale dönüşüyor. Sahibi öldükten sonra da kendini geliştirmeye devam eden robot artık zengin ve duyguları olan insan görünümlü bir robot oluyor.

Zamanla sanat konusunda da o kadar önemli bir yere gelen Zima resimleriyle herkesi kendine hayran bırakır. Her resmine koyduğu mavi bir nokta vardır. Resimlerini bu şekilde imzalar. Zaman içerisinde bu mavi renk büyür büyür ve en sonunda resimlerinin neredeyse tamamını kaplar.

Zima, en büyük sanat gösterisini yapmak üzere kalabalık bir grubu toplar. Toplanan insanların önünde onu insan olarak gösteren şeyleri çıkarır ve aslında insan olmadığını bir robot olduğunu gösterir. Sonra kendini havuza atar bir şekilde sonradan eklenen her türlü eklentiden sıyrılır. En sonunda ilk yapılma amacına uygun olan kadarı kalır. Yani bir havuz kenarı temizleme robotu olur. Resimlerindeki o mavi renk de havuz kenarında bulunan mavi fayansların rengidir.

Zima aslına dönerek mutluluğu bulur. Burada spiritüel alana yönlendiren kişiler aslına dönmenin mutluluğunu merkeze almaktadır. Verdiği bu mesaj sayesinde insanların aslına dönmesinin, içine dönmesinin verdiği huzurla yaşamlarında mutluluğu yakalayacakları odağını yakalamaktadır.

Exit mobile version