Son Kitap Özeti

tarafından
142
Son Kitap Özeti

Ayşe Kulin’in polisiye tadında, en son çıkan romanıdır Son.
Evli bir çifttir; Derya ve Hakan. Ada isminde bir bebeğe sahiptirler. Hakan mimardır. Uzun süredir işsizlikle savaşıyordur. Beklemediği bir an da Çin’den teklif gelir. Eşi gitmesini pek istemez. Hakan ise çoktan karar vermiştir gitmeye. Vize işlemlerini halleder ve yola çıkar. Önce Hakan, ardından da Derya ve Ada gideceklerdir Şangay’a.
Hakan Çin’e gittiğinde Derya da babasında kalır. Bir gün deniz kenarına kızı ile birlikte gider. Arkadaşı Eda ile karşılaşır. Eda ve Derya aynı model mayoyu giymişlerdir o gün. Derya kızını Eda’ya teslim edip denize girer. Talihsiz bir kaza yaşanır. Hızla gelen deniz motoru genç kadına çarpar ve Derya ölür. Aslında bu bir komplodur. Eda’nın eski sevgilisi tarafından Eda hedef alınmış; fakat Derya öldürülmüştür.
Ölüm haberi üzerine memleketine gelen Hakan; kızını alır ve Çin’e dönmek üzere uçağa biner. Aynı uçakta Eda’da vardır. Eski sevgilisinden kaçmak için Çin’e gitmeye karar vermiştir Eda. Yolculuk boyunca çocukla ilgilenir ve Hakan’a karşı da mahcubiyet hisseder; çünkü eşinin ölümüne sebep olmuştur. Uçaktan inerken telefon numaralarını birbirlerine verirler.
Bir süre sonra Ada’ya bakıcılık yapmak için; Eda, Hakan’ın evine taşınır. İlk başlarda normal seyreden münasebetleri; zamanla Hakan’ın ona karşı bir şeyler hissetmesiyle değişir.
Aslında Derya’nın ölmesine sebep olan birincil kişi Eda değildir. Hakan’ın polis muhabiri arkadaşı İbo; olayın peşine düşmüş ve katili bulmuştur.
Ayşe Kulin’in Son isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Son kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.