Martin Eden*Kitap Özeti*Jack London

tarafından
187
Martin Eden*Kitap Özeti*Jack London

Martin Eden-Jack London

Günümüzde bir beden işçisinin yazar olmaya çalıştığını düşünün. Yazar olup seviye atlayacağını düşünen bu kişinin yazar olmayı da başardığını farz edin. Sizce mutlu oluş mudur? Martin Eden isimli roman işte tam olarak bu durumu anlatmaktadır. Kitaba da ismini veren kahramanımız bir gemi işçisidir. Hasbelkader karşılaştığı zengin ve güzel bir kızla tanışmasıyla hikâye başlamaktadır.
Martin Eden kitabının yazarı Jack London 1876 doğumlu Amerikan yazardır. Kendisi de iyi bir yazar olmak için oldukça çabalayan Jack, bu romanında kendinden bazı parçalar da sunmuştur. Belki de yazar olma çabasındaki kahramanın psikolojisini bu kadar rahat okuyucuya aktarmasının nedeni kendinden bir şeyler bulmasıdır.

Martin Eden Kitap Özeti

Kitaptaki kahramanımız Martin Eden bir gemi işçisidir. Fakat içinde eğitime karşı mükemmel bir istek duyarken bir yandan da eğitilmişler karşında kedisini mahcup hissetmektedir.
Hikâyenin başında Eden, zengin bir kişiye fark etmeden sokakta yardım etmektedir. Bunun sonucunda zengin kişi Eden evinde yemeğe davet etmiştir. Yardım ettiği kişilerden birinin üniversite okuyan kız kardeşi de evdedir. Burada ona aşık olmuştur. İçindeki eğitim aşkı burada alevlenmiştir. Çünkü başka türlü bu kızın kendisine bakmayacağını düşünmektedir.
Bir yandan yazar olma çabası ile kendini geliştirmeye çalışan genç gemici, bir yandan Ruth ile ilişkisini devam ettirmektedir. Ruth ona burjuva dünyasına girmek için eğitimlerde yardımcı olmaktadır. Öte yandan geçimini sağlamak amacıyla geçici işlerde çalışmaktadır. Bu sırada da yazdığı her metin ret almaktadır.
Ruth’un da onun yazarlık yeteneğine inanmaması ve ona devamlı maaşı olan bir iş bulması telkinleri Eden’i üzmektedir. En sonunda Ruth başarısız bulduğu Eden’i terk eder.
Bu durum Eden daha fazla gayrete gelmesini sağlar. En sonunda bir aydınlanma yaşar. Gördüğü, özendiği bu burjuvanın aslında o kadar okumuş görmüşlüğüne rağmen cahil kaldığını fark eder.
Okumamış ama saf ve basit düşünen işçi sınıfından için geldiğinden bu sınıfı iyi tanımaktadır. Kendi çabasıyla aldığı eğitim sayesinde ve Ruth ile ilişkileri boyunca burjuva sınıfını da yakından tanımıştır. Bu iki sınıf sentezleyen Eden yazar olmaya kesin bir şekilde karar vermiştir.
Tam umudu kestiği anda yazısı kabul edilen Eden, sonunda ünlü ve zengin bir yazar olmuştur. Bundan sonra Ruth tekrar Eden ile olmak istemiştir. Burjuvanın gerecek yüzünü gören Eden Ruth’u artık sevmemektedir.
Ruth dâhil diğer burjuva takımı eskiden Eden’i aşağılarken artık yalakalık yapmaya başlamıştır. O da bunu üzerine daha önce yazdığı ve kabul edilmeyen yazılarını artık sahip olduğu ünün sayesinde bastırmaya devam etmiştir. Kazandığı parayı muhtaç ama saf insanlara yardımda kullanmıştır.
Yazarlığı bırakıp tekrar denize açılmaya karar veren Eden, gemide okumak için yanına aldığı bir kitaptan etkilenerek geri dönülmez bir karar alarak intihar etmiştir.

Martin Eden Kitap Konusu

Konu itibariyle sosyal sınıf sorununu ele almaktadır. Martin Eden sınıf temasının aslında zenginlikle değil, kişinin kendisini eğitmesiyle olduğuna vurgu yapmaya çalışmıştır.
Bu şekilde kazanılacak sınıf statüsünün salt eğitim ve zenginlikten daha üstün olduğunu belirtmiştir. Hatta bu şekilde bir statü kazanıldığında o parıltılı burjuva hayatının aslında sahte birer tiyatro oyunundan başka bir şey olmadığını göstermektedir.