Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

tarafından
196
Kuyucaklı Yusuf Kitap Özeti

Sabahattin Ali’nin ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf, 1932 yılında kaleme alındı. Bazı olaylar sebebiyle de 1937 yılında okurlarıyla buluştu.

Romanda Yusuf ve Muazzez’in aşkları anlatılır. Yusuf’un annesi ve babası öldürülür. Yusuf yetim kalır. Bir aile onu evlat edinir. Yeni ailesinin sorunlu evliliği yüzünden, pek fazla sevgi bulamayan Yusuf; bu şekilde hayatını sürdürmeye alışır.

Yusuf 19 yaşına geldiğinde kaymakamın kızına aşık olur. Aşkı sayesinde başına gelmeyen kalmaz. Bir gün Muazzez ile kasabanın delikanlısı Şakir arasında bir münakaşa çıkar. Yusuf da bu münakaşaya dahil olur. Şakir sinir küpüne döner ve Kübra diye bir kıza tecavüz eder. Bu tecavüzü de intikam almak için kullanmayı planlar. Zengin olan babası sayesinde; işlediği suçu Yusuf’a yıkmak ister. Kübra ve onun ailesinin desteğiyle Yusuf’un suçsuz olduğu kanıtlanır. Şakir planında başarılı olamaz.

Planı suya düşen Şakir, intikam peşindedir. Bu sefer gözüne kestirdiği Muazzez’dir. Yani Yusuf’un aşık olduğu kız. Şakir’in planı ise, izni olmadan Muazzez ile evlenmektir. Şakir’in babası Hilmi Bey; kaymakamı bir şekilde borç tuzağına düşürür. Borcu karşılığında kaymakamın kızı Muazzez ile kendi oğlu Şakir’i evlendirmek ister. Bunu duyan Yusuf duruma el atar. Arkadaşı Ali’den borç alır ve kaymakamın borcunu kapatır. Bu sefer de Muazzez, borcu ödeyen Ali ile mecburen evlenmek zorundadır. Muazzez de Yusuf’a aşıktır. Ali ile evlenmek istemez. Düşmanı Şakir, Ali’yi öldürür. Cinayeti görenler de, olayı korkudan örtbas ederler. Şakir’in Muazzez ile evlenebilmek için insan öldürdüğünü gören Yusuf; Muazzez’i kaçırır ve onunla evlenir.

Şakir, ikisinin evlenmiş olma durumunu bir türlü kabul etmek istemez. İkisinden de intikam alma yeminleri eder. Yusuf kaymakamlıkta işe girer. Bu şekilde para kazanmaya başlar. Bir süre sonra Muazzez’in babası olan kaymakam ölür. Bu evli çiftin tek destekleyicisi artık hayatını yitirmiştir. Yeni atanan kaymakam da; Şakir’in babasının adamıdır. Bu yüzden Yusuf’a hep ayak işleri verilir. Şakir’in hain planları devam eder. Muazzez, arkadaşları vasıtasıyla alkolik yapılır. Yusuf, eşinin bu durumuna dayanamaz. Bir gün kendini kaybeder ve eşi Muazzez’i vurur. Pişmanlık yaşayan Yusuf, Muazzez’i de alıp dağlara kaçmak ister. Yolda Muazzez ölür. Bunun üzerine Yusuf dağlarda eşkıya olur.

Yazarın planı, bu eseri seri haline getirmekti. İkinci seride, tecavüze uğrayan Kübra’nın Yusuf tarafından korumaya alınması anlatılacaktı. Üçüncü seride ise; Yusuf dağdan ayrılacak, eşkıyalığı bırakacak ve hayatla yüzleşecekti. Sabahattin Ali, ölümü sebebiyle bu isteğini gerçekleştiremedi. Kuyucaklı Yusuf tek kitap halinde kaldı.

Roman genel olarak bir aşk hikayesini konu ediniyor. Aslında buradan yola çıkarak; fakir ve zenginlerin durumları anlatılıyor. Zengin insanların parayı kullanarak elde ettiklerine dikkat çekiliyor. Meydana gelen adaletsizlikler dile getiriliyor. Eşkıya kavramı, bu kitap ile Türk Edebiyatı’na girmiştir.

Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Kuyucaklı Yusuf kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.