Küçük Prens Kitap Özeti

tarafından
150
Küçük Prens Kitap Özeti

Yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından, New York’taki bir otel odasında kaleme alınmıştır. Kitap basıldığı günden beri Dünyada çok okunan kitaplar arasında yer alıyor. Küçük Prens’in yaşadıkları anlatılıyor. Sevinçleri, üzüntüleri, kırgınlıkları, mutlulukları insanlara ders verir niteliktedir.

Kendi gezegenindeki çiçekle anlaşamayan Küçük Prens, oradan ayrılıp başka bir gezegene gitmeye karar verir. Yolculuğu sırasında Dünya’ya da uğrar. Sahra Çölü’nden geçerken bir pilot denk gelir. Tüm olanları ve yaşadıklarını bu pilot aracılığı ile anlatır okuyanlara. Küçük Prens’in birkaç özelliği vardır. Sürekli soru sorar, çiçeği ile neden anlaşamadığını sorgular, gittiği gezegenlerde karşılaştığı kişilerden hep bir şeyler öğrenmeyi başarır. Sorgulayıcıdır Küçük Prens. Aynı zamanda iyi bir dinleyicidir.

Küçük Prens sırayla altı adet gezegene yolculuk yapar. Kralın gezegeninde, otoriteye olan bağlılık ele alınır. Ona göre kral, insanlardan yapabilecekleri şeyi istemelidir. Otoritesini aklıyla birlikte kullanmalıdır. Bu gezegendeki kralın egosu yüksektir. Herkese söz geçirebileceğini düşünür.

Sanatçının gezegeninde, sanatçıların kendini beğenmiş olmaları ve toplumla iletişim kopukluğu yaşamalarına değiniliyor. Sanatçı olarak bir palyaço konu edilir. Palyaço, her yaptığı işte ilgi çekmek ister ve alkış toplama meraklısıdır.

Sarhoşun gezegeninde, umutsuzluk ele alınır. Aynı zamanda yaşanılan kötü durumları unutma isteği anlatılır. Konu edinilen sarhoş insan; alkolik diye adlandırıldığından, sürekli içmeye devam eder. Kısır döngüye girer. Kötü alışkanlıkların insanlara fayda sağlamadığına dikkat çekilir.

İş adamının gezegeninde, amaçsızca bir şeylere sahip olma isteği anlatılır. Sürekli işiyle meşgul olan adam, aslında doyumsuz tipik bir iş adamıdır. Hep daha çok kazanmayı arzular.

Fenercinin gezegeni, körü körüne işini yapan insanlar ele alınıyor. Fenercinin, sürekli ışıkları yakıp söndürmesi aslında anlamsızdır. Bekçilik onun işidir. İşini takıntı boyutunda icra etmektedir.

Coğrafyacının gezegeni, bilim adamının neyi, kim için yaptığını aklından çıkarması konu ediliyor. Bilim anlayışının yorumlanması yapılmıştır. Burada, yaşadığı gezegeni keşfetmemiş bir bilim adamı vardır. Çevresinden duyduklarına göre evreni oluşturmuştur. İnsanlara yanlış bilgiler sunmaktadır. Bu şekilde gezegenindeki insanların körelmeye mahkum eder.

Kitaptaki bazı karakterler ise şunlardır:

Tilki: Küçük Prens’e evcil hayvanların önemini ve manevi bağ oluşturmanın gerekliliğini anlatır.

Gül: Küçük Prens’in en çok sevdiği ve değer verdiği çiçektir. Kitaptaki gül simgesi, yazar Antoine de Saint-Exupery’nin eşini temsil eder.

Yılan: Karaktere göre, gezegenine ve gülüne kavuşmasının tek yolu bu hayvandır. Barındırdığı zehirden ve kitapta kurduğu tuzaktan dolayı ölümü simgeler.

Kitabın yazarı bir savaş pilotudur. İkinci Dünya Savaşı yıllarında bu kitabı kaleme almıştır. Savaş sırasında yazarın uçağı düşürülmüştür ve Antoine de Saint-Exupery ölmüştür. Küçük Prens kitabı genel olarak çocuk kitapları raflarında karşımıza çıkar. Aslında büyük küçük herkesin okuması gereken bir kitaptır. Küçük bir çocuğun gözüyle yetişkinler sorgulanır. Onun yaşadıkları sayesinde, insanlar kendi hayatlarına bakıp sorgulama yapmaları gerekir.

Antoine de Saint Exupery’nin Küçük Prens isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Küçük Prens kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.