Kral Kaybederse- İnceleme- Gülseren Budayıcıoğlu

tarafından
222
Kral Kaybederse- İnceleme- Gülseren Budayıcıoğlu

Kral Kaybederse- İnceleme- Gülseren Budayıcıoğlu
Kral Kaybederse Gülseren Budayıcıoğlu isimli yazarımızın psikolog tecrübelerinden esinlenerek yazdığı gerçek bir yaşam hikâyesi. Daha önce de yazdığı bunun gibi birkaç kitabı bulunan yazar bu danışanlarının hikâyelerinden o kadar çok etkilenmiş ki kitaplar yazmış. Bu kitaplardaki isimler ve yerler o kadar değiştirilmiş ki kim olduğu ile ilgili en ufak bir bilgi kırıntısı kalmamış. Yani danışanların mahremiyetinin güvende kalmasına azami dikkat edilmiş.
Kral Kaybederse
Kitabın adının Kral Kaybederse olmasının nedeni kendini kral zanneden bir çapkının krallığını kaybetme hikâyesi olmasıyla bağlantılıdır. Kenan toplumda kadınların idealindeki erkektir. Başarılı bir iş adam, son derece yakışıklı ve karizmatik, iyi giyimli ve kültürlü bir erkektir. Hangi kadını isterse elde edebileceğine inanır. Bu bağlamda pek çok kadını elde etmiş ve sorasında terk edip onları acılar içinde bırakmıştır.
Gün gelir ve avcı olarak bir başka yaralı kuş düşürür tuzağına. Bu yaralı kuş onun sevgisine muhtaçtır. Kenan da içinde olmadığını zannettiği duyguların uyanışıyla şaşkına döner. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bu sürede Kenan narsist kişiliğinden kurtulmaya başlar. Karşısındakine değer vermeye başladığını fark eder. Kadın kahramanımız da o yaralarının önce kabuk bağlamasını sonra iyileşmesini bekler. Yaraları iyileşince adeta metamorfoz geçirir.
Kralı bir soytarıya çevirmeye başlar farkında olmadan. Narsist Kenan da bu zamana kadar kadınlara çektirdiği acıların bedelini öder adeta. Roller değişmiştir artık. Kenan ilk defa daha önce ilişki yaşadığı kadınlarla empati kurma becerisi edinir. Bu aşkın ona bir ceza olduğuna hüküm verir. Ancak bu cezadan kurtulmayı da asla düşünmez. Avcı av olmuştur artık.
Kadın onu terk edince ne yapacağını bilemez. Kaybolmuş gibi hisseder kendini. Bir vesileyle psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu ile tanışır. Bu kitabın oluşumu da böyle başlar. Yazarın notları, Kenan tarafından yazılan günlüğü ve kitabın kurgusu iç içe geçmiş halde yazılan bu kitabı okurken elinizden bırakamayacaksınız.
Kenan ve onun gibilerin toplumda az olmadığını düşünürsek özellikle genç kızların bu kitabı okumasını tavsiye ediyoruz. Ancak erkeklerin de okuması ibret almaları açısından faydalı olabilir. Hatta hayata ve kadınlara bakış açısının bile değişme ihtimali olabilir. Çünkü bu günkü davranışlarımızın temelini bulmamızı sağlayacaktır. Çocukluğunuzdaki yaşantınızda sizi etkileyen önemli olayları düşünmenizi ve bugünkü yaşamınıza etkilerini irdelemenizi sağlayabilir.
Yazarın anlatımı oldukça akıcı ve duygu geçişlerini çok güzel yansıtmış. Çok duygusal olmayanları dahi ağlatabilecek kadar etkileyici olduğu konusunda iddialı olmasa da okuyanların oldukça etkilendiği bir anlatımı var. kitabın pdf formatı da mevcut.Dileyen oradan da okuyabilir.
Kenan ve yaşadığı aşkla ihanet, erkek kadın ilişkisi, psikoloji psikoloji ve fedakârlık hepsi bir arada diyebileceğimiz duyguları ve durumları birlikte bulabilirsiniz. Gelecekte senaryolaştırılıp film haline gelirse ilk gösterimini kaçırmayacağınızdan şüphem yok. Kral Kaybederse isimli kitabı eğer birkaç sayfa okur sonra devam ederim diyerek başlarsanız yanılırsınız. Çünkü başlayınca bırakmanız oldukça zor olacak.