Hayır Diyebilme Sanatı-Özet-Müthiş Psikoloji

tarafından
287
Hayır Diyebilme Sanatı-Özet-Müthiş Psikoloji

Hayır Diyebilme Sanatı isimli kişisel gelişim kitabı Müthiş Psikoloji isimli bir grup psikolog tarafından yazılmış bir eserdir. Son dönemin en popüler kişisel gelişim kitaplarıkişisel gelişim kitapları arasında yer alan bu eser şimdiden bir başucu kitabı olmayı başardı bile. Kimliklerini ifşa etmeyerek gizemli kalmayı tercih eden Müthiş Psikoloji ekibi, kitap hakkında geri dönüşlerin olumlu olduğunu belirtiyor.

Kendilerinin bu olumlu geri dönüşlerden son derece mutlu olduğunu belirten grup üyeleri yeni kitaplarında gelebileceğini belirtiyorlar. Hayır Diyebilme Sanatı yazarı olan grup bu eseri 2019 yılında yazdılar. 176 sayfadan oluşan kitap okuyucuların beğenisini kazanmış durumda.

Hayır Diyebilme Sanatı Özet
Hayır Diyebilme Sanatı, hayatları başkalarını memnun etmeye çalışanların ömürlerinin yorucu bir şekilde yok olup gittiğini belirtiyor. Herkesi aynı anda memnun etmenin mümkün olmadığı bunun içinde insanın sadece kendi mutluluğu için çalışması gerektiği vurgulanıyor. İnsanları kırmak istemeyen kişilerin istemeseler dahi kendilerini evet deme zorunluluğunda hissetmelerinin kendi hayatlarını hiçe saymalarına sebep olduğu önemle vurgulanıyor.
İstemediğimiz durumlarda diğer insanları kibarca reddetmenin gün sonunda kendimizi mutlu etme noktasında önemli bir adım olacağından bahsediliyor. Hayır Diyebilme Sanatı yorum olarak bizlere aktardığı bir diğer kavram ise özgürlüktür. Özgürlüğün sınırsızlık değil aslında sınırlarımızı net bir şekilde korumak olduğu vurgulanır. Diğer insanlara hayır cevabı vererek bu sınırları muhafaza etmenin mümkün olabileceği belirtilmektedir.

Sizlerde eğer başkaları mutsuz olmasın diye onlara hayır diyemeyen kişilerdenseniz kitap okuyucularına bu özelliklerinden vazgeçmelerini öneriyor. Hayır Diyebilme Sanatı, okuyucularına istemedikleri durumlar karşısında insanlara nasıl hayır diyebileceklerini anlatmaktadır. Kitap insanların hayır cevabını kullanmaya başlamaları ile beraber hayatlarında olumlu gelişmelerin meydana geleceğinden bahseder.

Kitap içerisinde verilen ilginç örneklerle beraber okuyucu kitabı elinden düşüremez hale gelmektedir. Verilen örneklerle beraber hayır diyemeyen insanların özgüven eksikliklerinden ve onay beklentileri vurgulanmaktadır. Hayır diyemeyenlerin alternatifinin ise fark etmez kelimesi olduğu eser içerisinde önemle belirtilmektedir. Fark etmez kelimesi ile beraber başına geleceklerin kabullenişinin belirtildiği söylenmektedir.

Kitap içerisinde bahsedilen özgürlük kavramının, gündelik tercihlerimizden çok farklı olduğu vurgulanır. Örneğin özgürlüğün hangi yemeyi seçmek olduğu değil, yemek yememeyi seçebilmek olduğundan bahsedilir. Yani hayatımızla ilgili kararları kendimizin verebilmesi için öncelikli olarak insanlara hayır diyebilmeyi öğrenmemiz gerektiğinden bahsedilir.

Hayır Diyebilme Sanatı isimli kitap kısaca insanlara kendi sınırlarını belirterek o sınırlar içerisinde başkasının müdahalesi olmadan özgürce yaşayabilmenin rehberliğini yapmaktadır. Verilen bu rehberliğe riayet edildiği takdirde okuyucuların gündelik hayatlarında ne kadar mutlu olacaklarını görmeleri gerektiği vurgulanır.