Gör Beni -Özet- Akilah Azra Kohen

tarafından
219
Gör Beni -Özet- Akilah Azra Kohen

Gör Beni isimli eser Akilah Azra Kohen tarafından kaleme alınmıştır. İçerisinde Cumhuriyet dönemine ait ayrıntıları el almaktadır. Bu ayrıntıları tertemiz bir aşk teması ile birlikte sunmaktadır. Zıtlıklar içerisinde var olan bir aşk, Cumhuriyet döneminin tarihi yapısı ile sunulmuştur. Olay örgüsü, sadrazamın oğlu olan Selim ve Cumhuriyet fikrine bağlı bir kişi olan Ülkü arasında geçmektedir.
Eser Cumhuriyet dönemi kadınlarının güçlü yapılarını ele almaktadır. Özgürlük ifadesini taşıyan ruh yapıları ve mücadeleyi sembolize eden kişiliklerine yer verilmektedir. Kadınların birbirlerine bulundukları destek ve pes etmenden hayat mücadelesine devam edişleri ortaya konmaktadır. Tarihi olarak zor bir dönemde olmalarına rağmen, başarılar elde etmek amacı ile savaşmaları anlatılmaktadır. Farklı iki kişilik olan Selim ve Öykü arasında geçen aşk, birbirlerini geliştirmeye yönelik atılımları da içermektedir. Aralarında kültür farkı bulunmaktadır. İki karakter farklı ortamlarda büyümüştür. Zenginlik, fakirlik ve farklı görüş yapılarına rağmen aşk yolu ile birbirleriyle buluşmuşlardır. Aralarında geçen olaylar ise Gör Beni kitabının içeriğine yön vermektedir. Kitap aynı zamanda bir serinin başlangıcı olarak da görülebilir.
Selim Ve Ülkü Karakterlerinin Belirgin Özellikleri
Cumhururiyet’in kuruluşunu takip eden senelerde Selim, vatanın değiştiğini düşünmektedir. Yetiştirildiği tarzda bir algı ile bu durumu kabul etmemektedir. İlerleyen zamanlarda Ülküy’ü görür ve ona gönül verir. Ülkü ise at binebilen, savaşçı ruha sahip, Cumhuriyet destekçisi bir kişidir. İki karakter arasında geçen olay örgüsü, zamanın ilerlemesi ile şekillenecektir. Kitap içerisinde yer alan her karakterin kendine özgü bir mesajı bulunmaktadır. Özellikle Cumhuriyet dönemine ait verilen ayrıntılar ve ifadeler dikkat çekmektedir.Tarihe farklı birkaç açıdan yer veren kitap, o tarihte yaşanan aşk öyküsü ile harmanlanmıştır. Cumhuriyet döneminde yaşayan farklı karakterler ve kişilikler, farklı hayat amaçları, eğitim ile aynı noktada buluşan düşünceler ele alınmaktadır.
Tarihe ilişkin bilgilerin de yer aldığı eser, dönemin insanlarına ve sorunlarına ilişkin ayrıntıları ele alır. Okunduğunda aslında her devrin kendine özgü ne kadar çok problemi olduğu hissedilmektedir. Fakat insanların buluştuğu noktalar ve tarihi konular hakkında yaptıkları fikir alışverişleri daha yaşanmaya değer ortamlar yaratılmasına olanak sağlamaktadır.Kendine Hoş Geldin- Özet – Miraç Çağrı Aktaş