Fatih Harbiye Kitap Özeti

tarafından
170
Fatih Harbiye Kitap Özeti

Fatih Harbiye” Peyami Safa’nın günümüzde de etkisini sürdüren modernleşme ile geleneksellik arasındaki farkları iki semt, müzik aletleri ve insanlar üzerinden anlattığı dizilere konu olmuş bir dönem eseridir.

Romanın başkahramanları Şinasi’yle Neriman  müzik okuluna birlikte gitmektedir. Şinasi kemençe Neriman ise ud çalar. Neriman ile Şinasi yedi yıldır birliktedir. Neriman’ın babası da Şinasi’yi tanır ve ilişkilerini onaylar. Ancak son zamanlarda Neriman’ın huylarında değişiklikler meydana gelmiştir. Okuldan birlikte çıkarlar. Neriman Şinasi’ye arkadaşına uğrayacağını söyler fakat Şinasi Neriman’ı Fatih- Harbiye tramvayına binerken görür. Onu takip etmek ister, yetişemez. Daha sonra içine bir kuşku düşer Neriman’ın son zamanlardaki halleri gözünün önüne gelir, dayanamaz Neriman’ın evine gider. Onun eve gelmediğini görünce babasına arkadaşına gittiği bahanesini söyler. Neriman’ın babası Faiz Bey şark kültürü ile yetişmiş ney çalan mesnevi okuyan bir adamdır. Faiz Bey başta arkadaşına gittiğine inandığı kızı bir türlü eve dönmeyince pencerede onun dönüşünü bekler. Neriman aynı müzik okuluna keman çalmak için gelen Macit’le buluşmuştur.

[ads]

Neriman içinde bulunduğu dönemin diğer kadınları gibi gezmek, giymek, eğlenmek istemektedir. Bu nedenle de tam bir gelenek adamı olan Şinasi’den, babasından, Fatih’ten nefret etmeye başlar. Fatih’teki her şey, herkes ona miskin, köhne ve basit gelir. Onun bu hallerini fark eden Şinasi ile tartışırlar. Şinasi’ye Macit’le buluştuğunu söyler. Şinasi bu duruma çok öfkelenir içine kapanır. Şinasi ile küsen Neriman artık onu eskisi gibi sevmediğini düşünür, Macit’e karşı hisleri olduğuna inanır. Bir gün buluştuklarında Macit onu baloya davet eder fakat baloya gitmek için para lazımdır. İhtiyacı olan parayı almak için babasının huyuna giden Neriman kimsenin kendisini anlamadığından yakınır. Babası ona baloya Şinasi ile gitmesi şartıyla izin verir. Şinasi’yi bulur ona balo meselesini açar Şinasi ise Neriman’ın değiştiğinden onun artık eskisi gibi olmadığından yakınır. Şinasi ile tartışan Neriman fenalaşır. Kızının bu ruh hallerine üzülen babası Faiz Bey artık evlenmeleri gerektiğini söyler. Evlenme mevzusuna karşı çıkmazlar fakat Neriman üç ay beklemek ister.

Baloya gitmek için Neriman’a izin veren Şinasi’nin canı sıkkındır. Arkadaşı Ferit ile görüşmeye gider. Ferit Neriman’ın durumundan, değiştiğinden haberdardır. Şinasi Ferit’e her şeyi anlatır. Neriman’ın Macit’le buluşmasını ve bu durumun onu çok kızdırdığını söyler. Neriman ile artık evlenmek mecburiyetinde olduğunu, babası Faiz Bey’i kendi babası yerine koyduğunu fakat mutlu olmadığını söyler. Ferit Şinasi’yi evine davet eder Şinasi Ferit’in Neriman’la konuşmasını ister.

Baloya gitmek için alışverişe çıkan Neriman bir süreliğine dayısının evine uğrar. Dayısının kızları ona bir hikâye anlatmıştır. “Birbirine aşık iki Rus genci vardır. Rus kız, genci bırakarak daha zengin olan Rum genciyle evlenir fakat aradığını onda bulamaz. Eski aşkını tekrar gördüğünde onu geri alması için yalvarır sonunda da intihar eder.” Bu hikayeyi duyan Neriman kendi durumuna benzetir ve oradan tramvaya biner. Tramvayda Macit ile karşılaşır onun davranışlarındaki samimiyetsizliği, alaycılığı görür. Baloya gitmek istemediğini fark eder. Babasına ve Şinasi’ye müjdeyi vermek ister. Bu sırada hizmetçileri onu görür ve babasının balo parasını bulmak için bütün gün dolaştığını öğrenir çok utanır. Evlerine dönerken babasına ve Şinasi’ye baloya gitmek istemediğini, evlenmek için de beklemelerine gerek olmadığını söyler. Bu haberle on gündür uykusuz olan Şinasi ile Faiz Bey rahat bir uyku çekerler. Neriman da yorulduğunu hissetmiştir yastığa başını koyar ve deliksiz, düşüncelerden uzak bir uykuya dalar.

Peyami Safa’nın Fatih Harbiye isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Fatih Harbiye kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.