Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

tarafından
212
Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Dünya Klasik kitaplarından olan Fareler ve İnsanlar; iki zıt karakterli arkadaşın hikayesini konu edinir. Steinbeck’in bu eserinde; insanın hem insanlarla, hem de doğayla ilişkisi anlatılır.

George Milton ve arkadaşı Lennie Small mevsimlik tarım işçileridir. George zeki ve ufak yapılı bir insandır. Lennie ise, biraz iri yapılıdır ve akli dengesini yitirmiştir. Ufak bir tarla satın alarak, daha iyi koşullarda yaşamayı hayal ederler. İki arkadaşın hikayesinde dostlukları ve dayanışmaları ön plandadır.  Lennie’nin hatalarından dolayı, sürekli başlarına kötü olaylar gelir. Lennie yumuşak, tüylü şeyleri okşamayı sever. Hatta bu onun zaafıdır. Zaafı yüzünden zor durumda kaldıkları olmuştur. Çoğu işten bu yüzden ayrılırlar.

Lennie çalıştıkları çiftlikte, bir kızın elbisesine dokunmak ister ve kız çığlık atar. Panik olan Lennie kızı tutar. Olayı duyanlar, George ve Lennie’nin peşine düşer. İki arkadaş yakalanmamak üzere kaçarlar. Saklanmak için bütün gece bir su kanalında beklerler. Yine işsiz kalmışlardır.

Kaliforniya’da işçi arandığını duyarlar. Otobüse binip çiftliğe gitmek isterler. Otobüsün kaptanı onları kandırır ve yarı yolda indirir. Kalan yol yürüyerek tamamlanır. Lennie yolda bir fare bulur ve onu sevmek isterken öldürür. George bunu fark eder ve Lennie’nin elinden fareyi alıp fırlatır. George arkadaşına öğütler verir. İşe alınması için susması gerektiğini söyler. Konuşursa saf olduğu anlaşılır ve işe alınmaz diye düşünür. Lennie saf bir insandır ama vücudu iri olduğundan güçlü bir yapıya sahiptir.

Kaliforniya’daki çiftlikte işe alınırlar. Patronun oğlu Curley, Lennie’ye takıktır. O kısa boylu zayıf bir insandır. İri adamlara gıcık olur. Lennie ile Curley kavga ederse; yine işsiz kalacaklardır. Kavga etmemesi için George arkadaşını yine uyarır. Bu işe ihtiyaçları vardır. Çünkü hayal ettikleri çiftliğe sahip olmaları için para biriktirmeleri gerekiyordur.

Candy; bir elini kazada kaybetmiş, köpeği olan, çiftlikte temizlik yapan yaşlı bir adamdır. Bu ikiliye iyi davranır. Köpeği yaşlandığı için iş yerindeki insanlar onu pek istemezler. Bir gün köpeği öldürürler. Candy kendisini de öldürecekleri için korku duyar. Birikmiş paralarını George ve Lennie’ye verir, hayallerine ortak olmak ister.

Curley’in karısı, onunla severek evlenmemiştir. Bu yüzden diğer erkeklerle yakın olmak ve sürekli konuşmak ister. Lennie de bu kadına hayran olmuştur. Lennie bir gün yavru köpekleri sevmek için ahıra girer. Farede olduğu gibi, okşarken köpeği öldürür. Telaşla köpeği saklamaya çalışırken Curley’in karısı içeri girer. Lennie kadına zaafını anlatır. Kadın saçlarını okşaması için ona izin verir. Lennie bu okşama sırasında kendini kaybeder ve yanlışlıkla kadının boynu kırılır. Kadın ölür. Lennie çok korkmuştur. Hemen oradan kaçıp gider.

Lennie tarafından kadının öldürüldüğü anlaşılır. George ile birlikte tüm çalışanlar, Lennie’yi aramaya çıkarlar. George herkesten önce arkadaşını bulur. Yanına oturup hayallerinden konuşurlar. George, Lennie’nin en mutlu olduğu zamanda yapması gerekeni yapar ve dostunun kurtulmasını sağlar.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Fareler ve İnsanlar kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.