Ensest-Kitap İnceleme-Marquis De Sade

tarafından
175
Ensest-Kitap İnceleme-Marquis De Sade

Ensest- Kitap İnceleme- Marquis De Sade
Ensest öylesine bir tabudur ve öylesine kabul edilemez bir durumdur ki bunun kitabını yazmak da ayrıca büyük bir cesarettir. Bu kadar tabu olan bir olguyu tüm iç yüzüyle anlatacak kadar bu işin içine giren yazar,aynı zamanda bunu meşru bir zemine oturtmaya çalışmakla uğraşmıştır.
De Sade, toplum tarafından bu kadar irrite eden ve karanlık tarafta olan ensest ilişkileri İncil’den alıntılar yaparak normalleştirmeye çalışıyor. Lut kavmine atıfta bulunuyor ve dindar olduğunu savunmaktadır. Aslında bir yerde uygulandığında normal olarak kabul edilen bir eylemin dünyanın her yerinde normal olduğu savıyla ensest ilişkiyi normalleştirir. Tabuların oluşmasında da aslında toplumların zayıf noktalarının ve anlayış farklarının etkisinden dem vurur.
Ensest
Marquis De Sade’nin kitabının başkahramanı Monsenieur De Franval zengin, yakışıklı, zeki ve son derece ahlaksız bir insandır. Dindar ve güzel ahlaklı bir kadınla evlendikten kısa süre sonra bir kızı olur. Toplumun ahlaki kurallarına ve dayatmalarına karşı çıkarak kızını özgür yetiştirme kararı alır. Okula göndermez ve eğitimini kendi üstlenir. Kızının gözünün önünde genç bir kadına dönüşmesini hayranlıkla izlerken kızına âşık olur. Kızı da babasına âşıktır.
Bu arada anne saf ve sevgi dolu yüreğiyle gözünün önünde yaşanan çirkin, ensest ilişkiyi göremez. Bazı şeyleri hissetmiş olsa da kızına ve eşine konduramadığı için inkârdan gelir. Ancak dizgin tutmayan kızının ne kadar arsız ve özgür ruhlu olduğunu anlaması için evlilik teklifini reddetmesi gerekecektir.
Kızı kendi ayarında olan genç, zengin ve yakışıklı bir soylu genci reddedince şüphelenir. Bundan sonra her hareketin ve kıkırdamanın altında yatan gerçek manayı keşfedecek ve çok fazla sarsılacaktır. Kocasıyla girdiği tartışmaların oldukça acı sonuçlarıyla karşı karşıya kalır.
Merak uyandıran ve nefessiz bırakan bu romanda ensest ilişkinin meşruluğunu sorgular mısınız bilemeyiz. Ama kendi değer yargılarımızın bu derece ayaklar altına alınması karşısında midenizin bulanacağından kuşkumuz yok.
İnsan olmanın gereği olarak insanın yavrusunu koruma içgüdüsü olduğunu ve onun canını yakacak herhangi bir mahlûkun canına okuyacağını düşünen kız anneleri, lütfen bu kitabı çocuklarınız büyümeden okumayın. Çünkü eşinizin her davranışını sorgulamaya başlamanız an meselesi olacaktır.
Ensest, felsefi keşiflerin ve cinsel tecrübelerin en uç örneklerinin konu edinildiği başka bir edebi eser var mıdır bilinmez ama tabuları yıkmaz üzere kurgulandığı su götürmez bir gerçek. Bundan sonraki kitabı umarız pedofiliyi normalleştiren bir sav üzerine kurgulanmaz.