Duygusal Adam-İnceleme-Javier Marias

tarafından
286
Duygusal Adam-İnceleme-Javier Marias

Duygusal Adam-İnceleme-Javier Marias

İlk baskısını 1986 yılında gerçekleştiren El Hombre Sentimenal isimli eser dilimize Duygusal Adam adı ile çevrilmiştir. Javier Marias’ın beşinci kitabı olan bu eser saplantılı bir adamın aşk hikayesini anlatıyor.
Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe baskısı yeni çıkartılan eserin çevirisini Neyyire Gül Işık gerçekleştirdi. 120 sayfalık kitap Türk kitapseverler tarafından ilgi ile karşılandı. Yapılan ilk yorumlar ise kitabın beğenildiğine dair. Beğeneceğinizi düşündüğümüz eseri bizlerde sizin inceledik.
İnceleme
Genç opera sanatçısının anlatımı şeklinde ilerleyen hikaye bir tren yolculuğunda başlıyor. Madrid’e yapılan bir seyahat esnasında genç sanatçı bir kadın ve iki adamla karşılaşmaktadır. Bu karşılaşma sonrasında bu kişilerin arasındaki ilişkiyi çözmeye çalışır.

Yolculuk sonrasında otelde aynı kişiler ile karşılaşan genç sanatçı bu kişilerin zengin bir banker olan Hieronimo Manur, koruma Dato ve bankerin eşi Natalia olduğunu öğrenir. Banker Hieronimo eşi Natalia’yı saplantı derecesinde kıskanmaktadır. Ve çevredeki erkeklerin eşini rahatsız etmemeleri için Dato adındaki iri yarı korumayı tutmuştur.

Genç opera sanatçısı provaları sırasında Natalia ile tanışır ve onun güzelliğinden etkilenir. Ve ona karşı bir kadının hoşuna gidecek iltifatlar etmeye başlar. Fakat Natalia’yı adım adım takip eden Dato durumun farkına varır ve genç sanatçıyla Natalia arasındaki ilişkiyi patronu Hieronimo Manur’a anlatır. Bu ilişki karşısında çılgına dönen zengin banker adeta bir psikopata döner.

Duygusal Adam isimli kitabın anlatımında düş ve gerçek arası geçişler çok sık yapıldığı için okuyucu kitabın başlarında olay kurgusunu yakalamakta zorlanabilir. Fakat ilk 20 sayfadan sonra hem yazarın diline hem de olay kurgusuna alışılacağı için kendinizi içinden çıkılamayacak bir serüvenin içinde bulabilirsiniz. Kitabın pdf formatında yayınlanmış hali de bulunuyor. İsterseniz bu kitabı internetten de pdf oalrarak indirip okuyabilirsiniz.

Yaptığı psikolojik analizlerle okuyucunun içine dokunabilen yazar birçok yerde okuyucuları ters köşe yapmayı başarmış. Kullanılan dil üslubu biraz farklı gelse de belirli bir süreden sonra alışıyorsunuz.
Edebiyat eleştirmenleri Duygusal Adam ile ilgili olarak; “benzersiz bir üsluba sahip olduğu ve okuyucuya farklı keşiflerin kapısını açtığı” şeklinde yorumlarda bulunmuşlardır. Bunun yanında eserin “ahlaki ikiyüzlülüğü yok ettiği, iyi ve kötü arasında kâğıtların tekrar dağıtılması gerektiğini vurguluyor” şeklinde yorum yapan eleştirmenlerde mevcuttur.