Charles Dickens -Kitap Özet- İki Şehrin Hikâyesi

tarafından
173
Charles Dickens -Kitap Özet- İki Şehrin Hikâyesi

Charles DickensCharles Dickens İki Şehrin Hikâyesi isimli romanı ilk olarak 1859 yılında yayınlamıştır. Dickens, 1812 yılında İngiltere’de doğmuştur. Charles Dickens çıkardığı başarılı yapıtlar ile Victoria devrinin en başarılı yazarları arasında gösterilir. Yaşadığı zaman süre zarfında ünlü olan nadir yazarlardandır. İki Şehrin Hikâyesi 1859 yılında İngiltere’de bir edebiyat dergisinde her hafta bir bölüm olarak yayınlanmaya başlamıştır ve tam 31 hafta sürmüştür.
İki Şehrin Hikâyesi – Kitap Özeti
1775 yılında bir bankada çalışan Mr. Lorry bir arabayla Dover şehrine gider. Bu şehirde Londra’dan ülkesine çağrılan bir Fransız olan Lucia ile buluşacaktır. Lucia çok güzel sarışın bir Fransız kadınıdır. Yıllarca babası büyümüş ve babasının öldüğünü sanmaktadır. Lorry ve Lucia Paris’te bulunan Defergalerin meyhanesine gider.
Lucia’nın babası haksız yere 18 yıl hapis yattıktan sonra eski bir arkadaşı tarafından kurtarılmış ve bu meyhanenin tavan arasında akli dengesini kaybetmiş olarak yaşamaktadır. Babası ile karşılaşan Lucia Lorry ile babasını Londra’ya götürür. Yıllar sonra Lucia mahkemede zengin bir ailenin yargılanmasına şahit olur. Bu yargılanan kişi Charles Darnay’dır. Çok varlıklı bir ailenin oğlu olan Darnay mahkemeden avukatı Carton tarafından mahkemeden kurtulur.
Bu sırada Darnay ve Carton Lucia’ye âşık olur. Lucia Darnay’dan hoşlandığını belirtince Carton asil bir şekilde aradan çekilir. Lucia ve Darnay evlenirler ve kızları 6 yaşına girdiği dönem Fransız İhtilali başlamıştır. Halk soyluların yaptıklarından artık bıkmış ve ele geçirdikleri tüm soyluları öldürmeye başlamıştır. Zengin bir aileden gelen Darnay’ın tüm ailesi bu ihtilal sırasında öldürülmüştür. Darnay, ailesi halkı ezdiği ve onlara zulüm yaptığı için ailesini hiç sevmemiştir. Ailesinin yanında olmaktansa fakir insanların tarafında durmuştur.
Ailesinin fakir halka yaptıklarının tazminatını ödemek için Paris’e gider. Fakat soylu olduğu için girer girmez tutuklanır. Bu haber eşine ulaşır. Eşi Lucia ve babası Paris’e gider fakat Darnay ile görüşmesine izin verilmez. Darnay mahkemeye çıkmadan bir buçuk yıl hapis yatar. Lucia’nın babası bölgede sevilen bir kişi olduğu için onun vasıtası ile Darnay serbest bırakılır fakat Paris’ten ayrılmasına izin verilmez.
Ardından tekrar tutuklanan Darnay idama mahkûm edilir. Bunu duyan avukat Carton yardım etmek için Paris’e gelir. Darnay ile görüşmek için hücresine gider. Darnay ve Carton birbirlerine oldukça benzemektedir. Lucia’ya çok âşık olan Carton, Darnay ile kıyafetlerini değiştirir ve Darnay yerine idam olmaya gider. Bu sırada Carton ve Lucia kaçarak Londra’ya kızlarının yanına gider. Carton ise Darnay sanılarak idam edilir.