Bukalemun (Çakal Avı )- İnceleme- Aslıhan Doğa

tarafından
310
Bukalemun (Çakal Avı )- İnceleme- Aslıhan Doğa

Bukalemun (Çakal Avı )- İnceleme- Aslıhan Doğa
Yazar Aslıhan Doğa Bukalemun serisinin ilk kitabı Çakal Avı ile karşımızda. Kurgusu son derece iyi düşünülmüş ve anlatımı çok akıcı. Okuyucuyu adeta içine alıyor. Yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da kadın karakterler son derece dominant ve güçlü. Bu da okuyucuya geçen bir enerji ile tezahür ediyor.

Bukalemun-İnceleme

10 yaşında ailesinin ölümünün ardından Ağrılı isimli şahsın ailesinin yaşadığı konakta yaşamaya başlar. Adını gizli tutmak gerektiği için takma ismi “Dağlı” olarak çağrılır. 21 yaşında bir genç kız olduğunda hayatının son 11 yılında hem öksüz hem de yetim olarak büyümek zorunda kalır. Tüm yaşama amacı intikam almak üzerine kurulu olduğu için bu yönde yetiştirilir. Nüfusa dahi kayıtlı olmadığından devlet dahi varlığını bilmemektedir.
Gerekli olan eğitimleri aldığından ve intikamını alacağından emin olunduktan sonra İstanbul’a gelir. Burada can bağı ile bağlı olduğu ağabeyi Fırat tarafından desteklenmektedir. Fırat Ağrılı’nın oğludur. İntikamın kurgusu ve amacı Çakal’ı acılar içinde bırakarak ölümünü izlemektir.

Ancak Çakal’a ulaşmak bir o kadar zor bir maceradır. Çakal’ın oğlu olan Necip babasından daha psikopat yaratılışta bir adamdır. Dağlı ’ya Necip in devamlı olarak gittiği barda iş ayarlandıktan sonra başlayan aksiyon dolu sayfalar adeta bir film tadında. Hayal gücü geniş olanlar ve imgeleme sorunu olmayanların rahatlıkla zihninde canlandırabileceği bir anlatımla yazılan Bukalemun serisi ilk kitabının 588 sayfa olması okuyucunun gözünü korkuttuğuyla kalıyor. Çünkü olaylar öyle bir akıyor ki okumak ve okumak istiyorsunuz.
Hikâyenin devamının olacağını anlamış olsam da ne zaman gelecek diye sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım yazar okuyucuyu fazla bekletmeden 2. Kitabı yayınlar. Böylece bu maceranın devamında neler olacağını öğrenmiş oluruz. Kitabın pdf formatı da yayınlanmış durumda olduğundan ulaşmak kolay.

Kitabın ana karakteri olan Dağlı oldukça güçlü bir karaktere sahip ve özgüveni yüksek bir kadın. Erkekler karşısında asla boyun eğmeyen yapısı ile geçmişe dönük anıların canlandığı sayfalarla adeta içine çekiyor ve kitap bittiğinde boşluk hissi yaşatıyor okuyucuya. Kitabın hemen her bir sayfası gizlerle ve bilinmezlerle dolu. Yaman’ın bakış açısıyla dünyaya bakarken bir taraftan da Dağlı’nın aksiyon sahnelerini okuyorsunuz.
6 kitaplık harika bir seri olacak olan Bukalemun serisinin diğerlerini heyecanla beklemekteyiz.

Umarız diğerleri de bu kadar lezzetle okunası olur. Okuyucuyu hayal kırıklığına uğratmayacağına inandığımız bu kitap serisiyle Dağlı ve onun dünyasına balıklama dalıyoruz. Aksiyon türü romanlardan hoşlananlar için nefis bir roman ve kesinlikle okunması tavsiye edilir.