Böğürtlen Kışı Kitap Özeti

tarafından
169
Böğürtlen Kışı Kitap Özeti

Amerika’nın Seattle kentinde, 1933 Mayıs ayında, şaşırtıcı derecede kar yağar. 3 yaşındaki oğlu ile mutlu bir hayat yaşayan Vera’nın en büyük üzüntüsü; işe giderken oğlundan ayrılmaktır. Her sabah yaptığı gibi oğlunu doyasıya öperek işe gider. Akşam olup eve dönüş yaptığında; oğlunu ortada göremez. Oğlunun en sevdiği oyuncağı olan ayıcık ise, karların üstündedir. Vera o an hayatının durduğunu hisseder.

80 yıl sonra 2013 yılında, yine Mayıs ayında kar yağar. Gazetecilik yapan Claire, bu doğa olayını haber yapmak ister. Tesadüfen, geçmişte yaşanan kayıp olayını duyar. Çocuğunu kaybetmenin ne demek olduğunu o da çok iyi biliyordur. Bu eski olayı araştırma kararı alır. Bu araştırma sırasında Claire; geçmişi ile yüzleşir. Vera’nın kendisine benzediğini fark eder.

Vera Ray 1920’li yıllarda arkadaşı ile aynı evi paylaşır. Yoksulların çoğunlukta yaşadığı bölgede otururlar. Günün birinde Vera ve arkadaşı bir oteldeki davete katılırlar. Vera davette, otel sahibinin oğlu ile tanışır. Vera fakir durumda olduğu için Charles’tan kaçmak için davetten ayrılır. Charles onun peşinden koşar. Tahmin ettiği gibi havalı zenginlerden değildir Charles. Vera’nın maddi durumunun iyi olmaması Charles için problem değildir. O Vera’ya aşık olmuştur. Vera ondan hamile kalır. Bunu Charles’a hemen açıklayamaz. O da Vera’ya bu sırada evlenmek istediğini söyler. Ailesi ile Vera’yı tanıştırır. Charles’ın ailesi; yoksul olduğundan dolayı Vera’yı pek istemezler. Charles’ın kız kardeşi Vera’ya ufak bir konuşma yapar. Evlenirlerse, babası mirasından Charles’ı mahrum edeceğini söyler. Bunu öğrenen Vera, Charles’tan ayrılır.

Vera’nın ev arkadaşı Caroline evlenmiştir. Bir süre sonra kocası ölür. Caroline’in bir kız çocuğu vardır. İsmi Eva’dır. Vera’nın da oğlu olur. Vera bir otelde temizlikçi olarak çalışır. Bir gün oğlunu yalnız bırakır ve işe gider. Mayıs ayı olmasına rağmen; hava aşırı fırtınalı ve kar yağışlıdır. Vera işten döndüğünde oğlunu evde göremez. Onun kaçırıldığını anlar. Polise başvurur. Polisler oğlunun evden kaçmış olabileceğini ve geri döneceğini söyleyip, onu gönderirler. Vera yoksul olduğu için; polisler yeterince onunla ilgilenmezler. Vera bu durumdan dolayı işe gidemez ve işten atılır. Vera, Charles’tan yardım istemeyi düşünür ve onun yanına gider. Oğlunun kaçırıldığını söyler, ama onun da oğlu olduğunu söylemez Charles’a. Çünkü Charles artık evlenmiştir.

Claire, 1933 yılındaki bu doğa olayı ve kayıp çocuk konusuyla ilgilenir. Kendisi de bebeğini kaybeden bir annedir. Kaybolan çocuk Daniel’in hikayesini araştırmaya başlar. Çocuğun kaybolduğu evin olduğu yere gider. Burası artık bir kafe olmuştur. Tesadüf ki, bu kafeyi Claire’nin arkadaşı Dominic işletiyordur. Kafeyi dolaşmaya çıkar. Duvarda bir resim görür. Resmi çizen Caroline’in kızı Eva’dır. Soy ismi tanıdık gelir. Yakın zamanda Claire; hastaneden kendisine gönderilen bir kargonun üzerinde de aynı soy ismi görmüştür. Yani Eva’nın bir akrabası olan tanıdığı vardır. O kadın vasıtasıyla Eva’ya ulaşır. Eva ona kaybolan çocuk Daniel hakkında bildiği her şeyi anlatır. Vera’nın da öldürüldüğünü söyler. Vera’nın olaylarıyla ilgilenen avukatın kızını bulur ve eski dosyaları elde eder. Dosyayı inceler ve Vera’yı öldürenin Charles’ın kız kardeşi olduğunu anlar. Aynı zamanda Daniel’ı kaçıran da halasıdır.

Kaybolan çocuk ise Claire’nin eşinin büyük babasıdır. Büyük babayı kafeye götürürler. Orada annesinin kendisine bıraktığı mektubu bulur. Gözyaşlarına boğulur. Kafeyi devir alır ve yıkılmasını engeller.

Sarah Jio’nun Böğürtlen Kışı isimli kitabını PDF e-kitap olarak indirerek okuyabilir, Böğürtlen Kışı kitap özeti yazımızdan derslerinizde ve ödevlerinizde faydalanabilirsiniz.