Beş Sevgi Dili -Kitap İncelemesi- Gary Chapman

tarafından
243
Beş Sevgi Dili -Kitap İncelemesi- Gary Chapman

İlişkiler üzerine yazılmış en güzel kitaplardan biridir “Beş Sevgi Dili” isimli kitap. Yazarı Gary Chapman, aynı zamanda bir ilişki danışmanıdır. Danışanları ile yaptığı seanslardan da bahseder kitapta tabii onlardan izin alarak.
İnsanlar neden mutsuz olurlar sorusunun cevabını öncelikle bulmaya odaklanan yazar aslında tüm mutsuzlukların sevgisizlikten kaynaklandığını bulur. Ama her insanın sevgi deposu farklı uygulamalar ve davranışlarla dolmaktadır. Bir insan sadece güzel sözlerle doldurabilirken sevgi deposunu, bir diğeri için jestler önemlidir mesela. Bu aşamada 5 adet sevgi dili geliştirir ve danışanlarına uygular. Aldığı sonuçlar öylesine inanılmazdır ki bunu diğer insanlarla da paylaşmak için bu kitabı yazar.
1-Onay Sözleri
Yaptığı hizmet veya davranış takdir görmediği zaman insan egosu genellikle bu davranışı bir daha yapmak istemez. Ama takdir ve onay sözlerini duyan ego tekrar tekrar o davranışı yapmak ister. Çünkü onaylanma ve takdir sözleri sevgi deposunu doldurmaktadır.
2-Nitelikli Beraberlik
Karşılıklı ve samimi bir şekilde, sadece birbirine odaklanarak geçirilen zamanda kurulan bağ ve yapılan paylaşımlar bu sevgi dilinin kapsamındadır. Dinliyormuş gibi yapmak değil de gerçekten dinlemek ve kendi ile ilgili samimi olarak paylaşım yapmak esasına dayanır.
3-Hediyeleşme
Sadece kendine alınan hediyeden de mutlu olanlar vardır ama daha fazla karşılıklı olarak alınan hediyeler mutlu eder bu sevgi dilinden anlayanları. Sevginin elle tutulabilen simgeleridir hediyeler. Her armağan sevginin biraz daha pekişmesini sağlar.
4-Hizmet
Hizmet dilinden sevgi deposunu dolduranlar için eşlerinin onlara özel olarak yaptığı her türlü hizmet davranışı aşkının derecesini yükseltir. Çöpü çıkarmak, sofrayı toplamak, evi süpürmek dahi bu hizmetlerin içine girer. Burada püf nokta, gerçekten eşini mutlu etmek için bu davranışları yapmaktır.
5-Fiziksel Temas
Evlilikler zaten fiziksel temas üzerine kurulurlar. Ama bazı evliliklerde eşlerden birinin birincil sevgi dili fiziksel temas olabilir. Fiziksel temas her türlü dokunma ve teması içermektedir. Ağladığında eşine sarılmak da fiziksel bir temastır.
Bu sevgi dillerinin beşini birden zaten evliliklerde ve ilişiklerde kullanmaktayız. Ancak bunlardan bir tanesi bazen de birden fazlası sevgi deposunu daha hızlı doldurur. Birincil sevgi dili hizmet olan birine siz istediğiniz kadar iltifat edin çöpü dışarı çıkarmak kadar hoşlanmayacaktır. Önce eşin veya partnerin hatta çocuğunuzun sevgi dilini keşfetmelisiniz ve onula doldurmalısınız sevgi deposunu.Kendine Hoş Geldin- Özet – Miraç Çağrı Aktaş