Yazarı :Victoria Schwab

Ölülerin, Raflardaki Kitaplar Gibi Durduğu Bir Yer Hayal Edin…
Dedesi dört yıl önce, on iki yaşındaki Mackenzieyi Tarih adı verilen ölü bedenlerin son uykularına yattıkları Arşive götürmüştür. Arşivde her bedenin, sadece Kütüphanecilerin okuyabildiği, görüntülere dökülmüş hikâyeleri bulunmaktadır ve Mackenzienin dedesi uyanıp kaçmayı deneyen Tarihleri durduran bir Koruyucudur.
Mackenzie kendini kanıtladıktan sonra, hayatını kaybeden dedesinin yerini alır ancak görevi yüzünden sevdiği insanlara yalan söylemek zorundadır ve korkunun ne olduğunu çok iyi öğrenmiştir: Hayatta kalmak için bir araç. Koruyuculuk görevi tehlikeli olmasının yanı sıra, Mace yitirdiklerini de hatırlatmaktadır. Henüz dedesinin ölümünün acısı dinmemişken kardeşi Beni de kaybedince Mac hayat ile ölüm, uyku ile uyanıklık arasındaki sınırları sorgulamaya başlar.
Görevi sırasında Arşivdeki ölüleri asla rahatsız etmemelidir ama birileri bilinçli bir şekilde Tarihlerle oynamakta, hikâyelerinin bazı bölümlerini silmektedir. Mac bu gizemi çözemezse Arşiv çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır…
Özgün olduğu kadar iyi yazılmış bir hikâye. Arşiv insanı hem zihninden hem de kalbinden yakalamayı ve son sayfaya kadar bırakmamayı başaran nadir kitaplardan. Vazgeçilmez eserler rafımdaki yerini hak ediyor.
-Rachel Hawkins-
Rüyalarıma girmiş bir dünyada geçen, heyecan verici, nefes kesen güzellikte bir hikâye. Usta işi, karanlık ve göz kamaştıran bir eser.
-Ruta Sepetys, Between Shades of Grayin yazarı-
Alışılmışın dışındaki konusu ve karanlık, vurucu anlatımıyla Schwab fantazya ve gizemi harmanlıyor, Coronadoya yaşam verip mekânı da karakterler kadar canlı kılıyor.
-Publishers Weekly-
Bu sıradışı bir doğaüstü romantik gerilim. Schwabın Arşiv ve Kütüphanecilere bakışı düşünsel açıdan derin ve keskin. Anıların kişisel kayıptan ötesine ulaştığını ve insanlık kültürünün merkezinde olduğunu öne sürüyor.
-Horn Book-
Öteki dünya temalı romanlara melekler olmaksızın taze bir yaklaşım getiren Schwab, romanını derin karakterler ve?her şeyin siyah beyaz olmadığı bir evrenle sunuyor.
-Kirkus Reviews-
Yaşamdan sonrasına ilginç bakışı ve ölüm ile ölüme verdiğimiz tepkiyi içtenlikle değerlendiren, okurları cezp edecek bir roman.
-Booklist-
Schwab eşine pek rastlanmayan bir başarıya imza atıp tüyleri diken diken eden, doğaüstü bir gizemi tamamen inanılır kılmış. Takip edilmesi gereken bir yazar. Devamı gelmeli!
-School Library Journal-

En Çok Okunan Kitaplar :  Ayın Karanlık Yüzü