Doğunun Limanları*Kitap Özet ve Konusu*Amin Maalouf

tarafından
258
Doğunun Limanları*Kitap Özet ve Konusu*Amin Maalouf

Amin Maalouf-Doğunun Limanları Kitap Özet ve Konusu

Doğunun Limanları özet olarak İkinci Dünya Savaşı İle başlayıp, bunun sonucu oluşan Arap-Yahudi savaşlarıyla devam eden iki direnişçinin aşk hikâyesini anlatmaktadır. Bunu anlatırken tarihi olayları da irdeleyen kitap, akıcı bir romandır. Lübnanlı yazar Amin Maalouf Doğunun Limanları kitabının yazarıdır.
Amin Maalouf Kimdir?

1949 Lübnan doğumlu yazar eserlerini Fransızca yazmaktadır Halen Fransa’da yaşamakta olan yazar, Doğunun Limanları isimli kitabını 1996 yılında yazmıştır. Doğunun Limanları yazarın altıncı romanıdır. Genellikle tarihsel kurgu romanları yazan Maalouf, yazdığı romanlarda genellikle çok iyi bildiği Akdeniz ve Asya Bölgesi ile Avrupa ilişkileri üzerine yazmaktadır.
Doğunun Limanları Özet

Doğunun Limanları özet olarak İsyan adında bir direnişçinin hayat hikayesini anlatmaktadır. Kitap Osmanlı Sarayının hemen yanında başlamaktadır. Devrik sultan, sarayın yakınlarında bir evde yaşamaya mahkum edilir. Bunun üzerine intihar eden devrik sultanın kızı bu duruma dayanamaz ve aklını yitirir.
Sarayın daha önceden de gelen doktoru kitapdar sultanın kızına zaten aşıktır. Onu iyileştireceğini söyler. Fakat onun için uzaklara gitmeleri gerektiğini ifade eder.
Bunun sonucunda Adana’ya giderler. Doktorla sultanın kızının burada çocukları olur. Bu çocuk evden çıkmadan büyür. Çünkü bir sultan torunudur. Eve durmadan öğretmenler gelmektedir. Bir zaman sonra Doktor ölür. Bunun üzerine doktor ve sultanın kızının oğlu evi fotoğrafçılık merakına saran arkadaşlarının mekanı haline getirir. En yakın arkadaşı da Ermeni olan Nubar isimli kişidir.
Adana Ermeniler için güvensiz olmaya başlayınca Nubar Beyrut’a göçmeye karar verir. Sultanın torunu da onunla beraber Beyrut’a göçer. Burada Yakın arkadaşı Nubar’ın kızıyla evlenir.
Üç çocukları olur. Bunlardan biri hikayenin baş kahramanı İsyan’dır. İsyan ortanca çocuktur. Bir ablası iffet bir de erkek kardeşi vardır. Annesi erkek kardeşinin doğumu sırasında ölmüştür.
Babası İsyan’ı okula göndermez ve evde eğitim verdirir. Çünkü okulun idealizmi öldürdüğüne inanmaktadır. Oğlunun sosyal bir lider olmasını istemektedir.
İsyan ise doktor olmak istemektedir. Ablasının da yardımıyla doktor olmasını babasına kabul ettirir. Fransa’ya tıp okumaya gider. İlk senesini başarılı bir şekilde bitirir. Yazın Almanya, Fransa’yı işgal etmektedir.
Bu sırada bir anda direniş örgütüne girmiş olan isyan, Fransa’nın direnişçi sembollerinden biri olur. Okulu ise yarım kalmıştır. Fransa düşman işgalinden kurtulduktan sonra Beyrut’a geri döner. Döndüğünde ablası evlenip Mısır’a yerleşmiştir. Kardeşi ise karaborsacılık yapmaktan hapistedir.
Bu dönüşten babası çok memnundur. Çünkü oğlu istediği gibi bir lider olmuştur. Bu dönüşten 10 gün sonra Babaanne sultanın kızı ölür. İsyan artık bir direniş sembolü olarak konferanslar vermektedir. Bu arada direniş zamanında tanıştığı Clara isimli kızla evlenir.
Mutlu bir yaşam sürerken ve tam çocukları olacağı haberini almışken bir anda kardeşi hapisten çıkar ve eve gelir. Bu durumda rahatsız olan İsyan eşiyle beraber Hayfa’ya giderler.
Daha sonra babasının hastalığı haberini alan İsyan, Beyrut’a döner. Babası ölür. Bu arada da Arap-Yahudi savaşı patlak verir. Sınırlar kapanır. İsyan Hayfa’ya geri dönemez. Çocuğunu bile göremeyen ve haber alamayan İsyan dengesi bozulmaya başlar.
Bu durumdan yararlanan kardeşi mirasa tek başına konmak için İsyan’ı akıl hastanesine yatırır. İsyan 20 yıl boyunca haksız yere burada yatar. Eski direnişçi arkadaşı sayesinde kızı, babasının nerede olduğunu öğrenir. Bir planla babasını mesaj götürür.
Bu mesaj sayesinde kendisinin farkına varan İsyan artık sabahları verilen ilacı içmemeye başlar. Git gide akli melekelerine kavuşmaya başladığını fark eder.
Bu arada Beyrut’ta da iç savaş başlamıştır. Bunu üzerine bir gün hastanenin sahibi ve ekibi hastaneyi terk eder. İsyan diğer hastalara göre aklı yerinde olduğundan bunu fark eder. Doğruca hastaneden ayrılır ve evine gider.
Buradan bir takım eşyalar alan İsyan Fransa’ya büyük aşkını görmeye gider. Acaba Clara onu görmek isteyecek midir?

Kitap, Doğunun Limanları özet içinde bulamayacağınız bir takım duygular içermektedir. Tam olarak duyguya vakıf olabilmek için kitabın okunması önerilir.