Yazarı :Gustave Flaubert

Üç Hikâye, şüphe, aşk ve yalnızlık etrafında şekillenmiş öykülerden oluşmuştur. Bir taraftan kutsal metinlere göndermeler yapan eser, diğer taraftan okuru gündelik hayatın acı gerçekleriyle karşılaştırmaktadır.
Basit Bir Yürek yalnızlığı karşısında Katolik inançlarına sarılan hizmetçi kız Féliciténin hikâyesini anlatır. Konuksever Aziz Julien Efsanesinde ise kaderi doğumunda belirlenen Julien; sonu anne ve babasının ölümüne kadar varacak bir av tutkusuna kapılmıştır. Kutsal kitaplarda Yahyanın Vaftizi olarak anılan anlatının bir yeniden yorumu ve kitabın üçüncü hikâyesi olan Herodiasta yine kadercilik ve zulüm hâkimdir. Her bir hikâye, Ortaçağ atmosferinin detaylarıyla örülmüş ve efsanelerinin ayrıntılarıyla resmedilmiştir. Üç Hikâye, Flaubertin romanlarından izler taşımasının yanı sıra yazarın dehasını yansıtan bir parlaklığa ve yaratıcılığa sahiptir.
Flaubert, edebiyat tarihinde, yazarlarca en çok hayranlık duyulan yazarların başında gelir. […] kalabalık bir yazarlar ordusu Flaubertle fazlasıyla ilgilenmiş, onun hakkında yazmış, ona gizli-açık derin bir sevgi duymuş ve gizli-açık onunla kendini özdeşleştirmiştir.
ORHAN PAMUK

En Çok Okunan Kitaplar :  Yalnız Kadınlar Yazı