Yazarı :China Mieville

Londra Doğal Tarih Müzesindeki Darwin Merkezinde, uzman olarak çalışan Billy Harrow, merkezin en değerli, nadide türü olan Architeuthis duxu -bilinen adıyla Dev Mürekkep Balığını- tanıtma amaçlı bir müze turu yapmaktadır. Ancak Billynin turu, Dev Mürekkep Balığının aniden, akıllara durgunluk vererek sırra kadem basmasıyla, beklenmedik biçimde yön değiştirir. Çok geçmeden bu olay, varlığı bugüne kadar görmezden gelinmiş gizemli ve etkili güçlerin ölümüne mücadelesini gün yüzüne çıkartır.
İnsanlığın varoluşundan bile eskilere dayanan, Dev Mürekkep Balığına tapanların tarikatı: Tanrı Kraken Kilisesi; Zavallı kurbanlarının derisine mürekkep olarak nüfuz eden acımasız bir yeraltı dünyası lideri: Dövme; Londranın, büyücülükle mücadele eden başarılı birimi: KTSB; Yardımcı ruhlar sendikasının, Eski Mısırdan kopup gelmiş bir ruh olan lideri: Wati; Ölümünden sonra da var olmaya devam eden, Londranın en büyük büyücüsü Grisamentum; Ezelden beri var olan bir adam ve bir çocuğun bir araya gelerek oluşturduğu dehşet verici ve karizmatik, şeytani ikili: Goss ve Subby…
Fantastik edebiyat alanının en saygın ödülü olarak kabul edilen Arthur C. Clarke ödülünü üç kez kazanan tek yazar olan China Miéville, Krakende garip, karanlık, ürkütücü bir kent öyküsü anlatıyor. Krakendeki Londra, suçluların, polislerin, tarikat üyelerinin, büyücülerin ve kâhinlerin, yaklaşan sonun gölgesinde mücadele ettiği, efsane ve büyülerin gizemli sularında yüzen tekinsiz bir metropol olarak karşımıza çıkıyor.

En Çok Okunan Kitaplar :  Ada: Sırlar Çözülüyor