Yazarı :Hakkı Öcal

HTML ile uğraşmaya başladınız ve hemen bu dilin yetersizliklerini keşfettiniz. Bu eksikleri Javascript ile gidermeye çalıştınız. Fakat halâ eksik bir şeyler var. Sayfalarınıza Form koyuyorsunuz, fakat “mailto:” köprüsünden başka bir ACTION koyamıyorsunuz. Veya koyuyorsunuz da hep başkalarının yazdığı programlara, Script’lere köprü veriyorsunuz. Çoğu zaman bu köprüler de işlemiyor.
CGI dünyasına hoşgeldiniz!
Eğer şu andaki planlarınızın arasında yeni bir dil öğrenmek yoksa, korkarım planlarınızı değiştireceksiniz. Bir dil öğrenmeye çoktandır niyetli idiniz, fakat bir türlü dili belirleyemiyor idi iseniz, tebrikler, Perl öğreniyorsunuz!
Hemen gözünüz korkmasın! Muhasebe veya kelime-işlemci bir program yazacak şekilde Perl öğrenmeye kalkmayacağız. Zaten bu kadarcık bir kitapçıkla, Perl gibi bir dil öğrenilemez. Sadece CGI’a yetecek kadar Perl öğreneceğiz. Bu, Web sitenize evsahipliği yapan Web Server’a “Filanca formdaki bilgileri al; şu dosyaya ekle; sonra formu dolduran kişiyle elektronik mektup yollayarak teşekkür et vebana da durumu bildir!” demeye yetecek kadar Perl demektir.

En Çok Okunan Kitaplar :  C Dili Kullanarak Bilgisayar Programlama