Yazarı :Mehmet Altan

Tüm darbeleri yaşadım…
Turgut Özal Dönemindeki çok derin değişimlerin ardından 28 Şubatı ve 27 Nisanı da gördüm… Biz 28 Şubata, çok özgür yaşadığımız ve toplumsal tartışmaların bugünkünden çok daha ileri düzeyde olduğu Turgut Özal Döneminden sonra geldik… Üstelik darbeler 28 Şubatta da son bulmadı… Ardından da 27 Nisan 2007 yılında, parlamentoyu feshederek erken seçime gidilmesine neden olan bir e-muhtıra yaşandı.
12 Eylülcülerin yargı önüne çıkacak olmasına, Balyoz, Ergenekon gibi çok olumlu gelişmelere, mevzuat değişmese de yaşanan daha sivil ve demokrat jestlere rağmen 28 Şubat gibi 27 Nisanın failleri de henüz yargı önüne çıkarılmadı.
28 Şubatın 15. yılında, 12 Eylül Rejiminden AB Standardında bir demokrasiye geçip geçmeyeceğimiz hâlâ bir muammadır… Siyasetçiye, 12 Eylül rejimini berhava etmek yerine ele geçirmek daha cazip geliyor… Bu ise 28 Şubatların, 27 Nisanların yeniden yeniden yaşanmasına neden oluyor…
Elinizdeki Cami Kışla Parantezinde Türkiye kitabı, yaşanan tecrübeler ışığında bu açmazın geride bırakılması için atılan bir çığlığı bir kez daha atıyor… Umarım duyulur.

En Çok Okunan Kitaplar :  Emperyalist Türkiye