Yazarı :Atlas dergisi

Atlas dergisinin haziran 2015 konu başlıkları ;

Yeşil Buz Ülkesi
Atlas Okyanusu’nun kuzeyindeki “Yeşil Ülke” anlamına gelen Grönland’da beyazın içinde mavi ve yeşil pırıltılı buz kütlelerini karşılıyor insanı.

Çeşme: Mavi Yarımada
Pırıl pırıl berrak koyları, güzellikleriyle yarışan plajları, görkemli antik kentiyle; cumbalı taş evleri ve öykü dolu sokaklarıyla Çeşme Yarımadası, durak durak keşfedilmeyi bekliyor.

Belgrad: Tarihin Kavşağı
Yaşlı kıta Avrupa’nın ovaları ve dağları boyunca birbirini arayan Sava ve Tuna nehirlerinin kavuşma noktasında, Balkanlar’ın kalbi Belgrad uzanıyor. Kent, eğlence mekânları, bohem kültürün filizlendiği sokakları, sayısız heykelin yer aldığı parkları ve sosyalist mimari örneği işçi bloklarıyla modern dünyaya renkli bir sentez sunuyor.

Göz: Algının Penceresi
Ne görüyor, nasıl algılıyor ve yorumluyoruz? Biyomedikal görüntüleme ve bilişsel nörobilim alanlarında araştırma yapan Tolga Çukur, Atlas’ın sorularını yanıtladı.

En Çok Okunan Kitaplar :  Fil - Php ve Teknoloji Dergisi Sayı 5

Bursa: Sultan Kent
Bursa Osmanlı’nın “dibacesi” yani önsözü. Zira ipeğin ve zanaatın ilk merkezlerinden biri olan kent adını Bithynia Kralı Prusias’tan ama karakteristiğini Osmanlı İmparatorluğu’ndan almış. Atlas, suların ve yeşilin kenti diye övülen Bursa’nın tarihi mirasının izlerini, bugünün ilişkilerine bakarak sürdü.